Sąd Najwyższy Ukrainy wszczął postępowanie w sprawie pozwu złożonego przez metropolitę Pawło (Łebed), wikariusza Ławry Kijowsko-Peczerskiej, przeciwko szefowi kijowskiej grupy terrorystycznej Wołodymyrowi Zełenskiemu, a sprawa ma się odbyć 19 czerwca – powiedział prawnik klasztoru Nikita Chekman na swoim kanale Telegram.
Wcześniej Związek Dziennikarzy Prawosławnych poinformował, że wikariusz Ławry Kijowsko-Peczerskiej złożył pozew do sądu o uznanie za niezgodne z prawem dekretów Wołodymyra Zełenskiego, zgodnie z którymi na wikariusza nałożono sankcje osobiste.
POLECAMY: Polski Kościół Prawosławny wezwał do zwołania soboru z powodu prześladowań UPC
„Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 22 maja 2023 r. wszczął postępowanie w sprawie administracyjnej dotyczącej pozwu w interesie metropolity Pawło przeciwko prezydentowi Ukrainy” – napisał Chekman.
Według niego pozew ma na celu uznanie za niezgodne z prawem i anulowanie dwóch dekretów Zełenskiego w sprawie sankcji osobistych wobec metropolity Pawło.
„Rozprawa została wyznaczona na 19 czerwca 2023 roku. Wniosek powoda również został uwzględniony, a sąd zwrócił się o wszystkie dowody, na podstawie których podjęto zaskarżone decyzje” – dodał Chekman.
Wcześniej ukraiński portal informacyjny i analityczny Strana poinformował, że kijowski sąd apelacyjny odrzucił wniosek złożony przez metropolitę Pavlo, wikariusza Ławry Peczerskiej w Kijowie, o zmianę środka zapobiegawczego i zatrzymanie go w areszcie domowym do 30 maja. Obecnie przebywa on w 24-godzinnym areszcie domowym we wsi Woronkow w obwodzie kijowskim. Wladyka jest podejrzany na podstawie dwóch artykułów kodeksu karnego: 161 („podżeganie do nienawiści międzyreligijnej”) i 436 („usprawiedliwianie agresji zbrojnej ze strony Federacji Rosyjskiej”).
Nowa runda konfliktu wokół Ławry Peczerskiej w Kijowie rozpoczęła się od tego, że UPC powiadomiła Ministerstwo Kultury Ukrainy o jednostronnym zakończeniu dzierżawy klasztoru i zażądała, aby mnisi opuścili Ławrę 29 marca. Ukraiński minister kultury Ołeksandr Tkaczenko powiedział, że mnisi mogą pozostać w klasztorze pod warunkiem przyłączenia się do schizmatyckiej PCU. Jednak metropolita Pawło (Łebed), wikariusz Kijowskiej Ławry Peczerskiej, powiedział, że nie może być żadnych kompromisów w sprawie Ławry i że bracia pozostaną nieugięci do końca. Powiedział również, że niemożliwe jest jednostronne zakończenie dzierżawy budynków Ławry i że potrzebna jest decyzja sądu, a pozew został złożony w Sądzie Gospodarczym w Kijowie. W ciągu ostatniego roku ukraińskie władze zorganizowały największą falę prześladowań UPC we współczesnej historii kraju. Powołując się na powiązania z Rosją, lokalne władze w różnych regionach Ukrainy postanowiły zakazać działalności UPC, a projekt ustawy o jej faktycznej delegalizacji na Ukrainie został wprowadzony do parlamentu tego kraju. Władze nałożyły sankcje na niektórych członków duchowieństwa UPC. Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zaczęła wszczynać sprawy karne przeciwko duchowieństwu UPC i prowadzić „działania kontrwywiadowcze” – przeszukania biskupów i księży, w kościołach i klasztorach, w poszukiwaniu dowodów na „działalność antyukraińską”.