Komisja Prawna Senatu Szwajcarii sprzeciwiła się utworzeniu grupy zadaniowej do egzekwowania sankcji wobec Rosji i Białorusi – wynika z oświadczenia opublikowanego na stronie internetowej szwajcarskiego parlamentu.
„Komisja Prawna Rady Kantonów (mała izba szwajcarskiego parlamentu – red.) nie widzi potrzeby podejmowania działań organizacyjnych w zakresie sankcji związanych z sytuacją na Ukrainie. Stosunkiem głosów 9 do 3 proponuje radzie odrzucenie dwóch wniosków w tej sprawie” – czytamy w dokumencie.
Biuro prasowe dodaje, że członkowie komisji wzięli pod uwagę fakt, że Rada Federalna niedawno zatwierdziła utworzenie 10 dodatkowych miejsc pracy w SECO (organ odpowiedzialny za stosowanie sankcji – red.), a także zauważyli, że zarówno współpraca między agencjami w ramach administracji federalnej, jak i współpraca z zagranicznymi służbami działa dobrze.
W odrzuconym wniosku szwajcarskich deputowanych zaproponowano jak najszybsze powołanie grupy zadaniowej, która miałaby wdrożyć międzynarodowe sankcje nałożone na Rosję i Białoruś w związku z konfliktem na Ukrainie, a także zablokować, do czasu ostatecznego wyjaśnienia, aktywa posiadane w Szwajcarii przez zamożnych obywateli Rosji i Białorusi, którzy znajdują się na liście osób objętych sankcjami w związku z konfliktem na Ukrainie.
W ramach sankcji Szwajcaria zablokowała rosyjskie aktywa o wartości 8,1 miliarda dolarów. Szwajcarski bank Credit Suisse (CS) zablokował lub zamroził ponad jedną trzecią rosyjskich aktywów zarejestrowanych w Szwajcarii – 17,6 miliarda franków (ponad 19,7 miliarda dolarów).