W Sejmie trwa projekt dotyczący renty wdowiej, który zakłada, że świadczenie to będzie dostępne zarówno dla wdów, jak i wdowców. Istnieje również propozycja, która daje możliwość wyboru osobom starszym, czy chcą zachować pełne świadczenie i zwiększyć je o połowę renty rodzinnej po zmarłym małżonku, czy też otrzymać połowę własnej emerytury i całą rentę rodzinną.
Projekt ten ma na celu rozszerzenie zakresu renty wdowiej na wdowców oraz zapewnienie większego wyboru dla osamotnionych seniorów. Zgodnie z planem, pozytywne rozpatrzenie projektu pozwoliłoby na otrzymywanie świadczenia przez wdowy i wdowców, a osoby samotne miałyby możliwość wyboru preferowanego wariantu. Szczegóły dotyczące projektu i jego ewentualnej implementacji pozostają do ustalenia w dalszych etapach procesu legislacyjnego.
Renta wdowia w Sejmie. Jakie korzyści
Sprawa wprowadzenia renty wdowiej trafiła do Sejmu dzięki zaangażowaniu OPZZ i Lewicy, którzy wspólnie zbierali podpisy pod projektem ustawy. Inicjatywa ta spotkała się z dużym zainteresowaniem, udało się bowiem zebrać aż 200 tysięcy podpisów, podczas gdy wymagane było 100 tysięcy, aby przedstawić obywatelski projekt w Sejmie. Wprowadzenie nowego świadczenia przyniosłoby korzyść szerokiemu gronu polskich seniorów.
Renta rodzinna może być przyznana wdowie lub wdowcowi, a w szczególnych przypadkach również innym członkom rodziny. Według danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, renta rodzinna dla wdowy jest obecnie najczęstszą formą tego świadczenia.
Renta wdowia w Polsce. Jakie warunki trzeba spełnić
Renta rodzinna stanowi 85% świadczenia, które otrzymywałby lub otrzymuje małżonek po zmarłym. Ze względu na tę zależność, niemożliwe jest ustalenie jednej konkretnej kwoty renty rodzinnej obowiązującej dla wszystkich. W przypadku pobierania renty rodzinnej, osoba musi dokonać wyboru pomiędzy zachowaniem swojego własnego świadczenia a otrzymaniem 85% świadczenia zmarłego współmałżonka.
To oznacza, że renta rodzinna jest zawsze proporcjonalna do konkretnego świadczenia danej osoby. Osoby uprawnione do renty rodzinnej muszą dokonać wyboru między swoim własnym świadczeniem a 85% świadczenia po zmarłym współmałżonku. Decyzja ta zależy od preferencji i sytuacji finansowej danej osoby.
W ten sposób system renty rodzinnej zapewnia elastyczność i umożliwia osobom mającym prawo do tego świadczenia podejmowanie decyzji zgodnie z ich indywidualnymi potrzebami i okolicznościami.
Jeden komentarz
Tyle się pisze a my wdowy i wdowcy czekamy na decyzję w sejmie. My naprawdę glodujemy z jednej emerytury a świadczeń do płacenia przybywa a wdzystko drozeje. Już nie ma za co kupić butów.