Strony postępowania mogą zrzec się prawa do wniesienia odwołania. Instytucja ta z pewnością ułatwia życie wnioskodawcom, którzy nie muszą czekać, aż upłynie termin na wniesienie odwołania.
Podmiot uprawniony do złożenia oświadczenia
Wyłącznie strona może zrzec się prawa do wniesienia odwołania wobec organu administracji publicznej, który wydał decyzję.
Ważne: Przed upływem terminu do wniesienia odwołania strona może zrzec się prawa do wniesienia odwołania wobec organu administracji publicznej, który wydał decyzję. Skutek w postaci przyspieszonej ostateczności wystąpi wyłącznie w przypadku, gdy prawa do odwołania zrzekną się wszystkie strony postępowania. |
Ocena sprawy nie może zatem abstrahować od statusu procesowego podmiotu, który takie oświadczenie składa, jak i podmiotu, który w ustawowym terminie uruchamia środki odwoławcze, powołując się na swój interes prawny. Nie ma przeszkód, aby oświadczenia stron postępowania o zrzeczeniu zostały zebrane przez wnioskodawcę i dostarczone do organu.
Termin na złożenie oświadczenia
Przede wszystkim oświadczenie o zrzeczeniu się odwołania nie może być składane „na zapas”. Z jego treści musi jednoznacznie wynikać, że jest składane w trakcie biegu terminu do wniesienia odwołania. Okoliczność ta może wynikać z treści samego oświadczenia strony, względnie chociażby z protokołu, gdyby oświadczenie o zrzeczeniu się odwołania strona (jej pełnomocnik) dokonywała przed organem, po uprzednim doręczeniu jej decyzji, np. w siedzibie organu.
Warto wiedzieć: Sądy administracyjne wskazują, że dopóki nie upłynie termin do złożenia odwołania przez pozostałe strony postępowania lub nie zrzekną się one przysługującego im prawa, decyzja nie jest ostateczna i również podmiot, który wcześniej zrzekł się prawa do złożenia odwołania może oświadczenie to skutecznie cofnąć. Cofnięcie oświadczenia powinno nastąpić w terminie 14 dni, licząc od dnia doręczenia decyzji tej stronie i w tym terminie powinno być również złożone odwołanie. Jednakże jeżeli w postępowaniu występuje jedynie jedna strona, to skuteczne zrzeczenie się przez nią prawa do złożenia odwołania rodzi ten skutek, że decyzja staje się natychmiast ostateczna i prawomocna. W konsekwencji strona ta nie ma możliwości cofnięcia złożonego przez nią wcześniej oświadczenia (wyrok NSA z 12 lipca 2022 r., sygn. akt II OSK 1985/21)
Skutki zrzeczenia się prawa do wniesienia odwołania
Z dniem doręczenia organowi administracji publicznej oświadczenia o zrzeczeniu się prawa do wniesienia odwołania przez ostatnią ze stron postępowania, decyzja staje się ostateczna i prawomocna. Oznacza to, że nie ma możliwości wniesienia od niej odwołania ani skargi do sądu, a jej adresat może korzystać z przyznanych mu uprawnień.
Wzór
Prawidłowe oświadczenie o zrzeczeniu się prawa do wniesienia odwołania musi być złożone po doręczeniu decyzji i może brzmieć przykładowo tak:
Oświadczam, że zrzekam się prawa do wniesienia odwołania od decyzji …., która została mi doręczona dnia …
Przepisy nie wymagają szczególnego uzasadnienia składanego oświadczenia ani zachowania określonej formy.
Drogi czytelniku przypominamy, że wszystkie sprawy prawne w tym sprawa, o jakiej piszemy, potrafią być zawiłe i często wymagają uzyskania pomocy prawnika. Warto przed podjęcie kraków prawnych zawsze omówić je z prawnikiem.
Skontaktuj się z nami już teraz. Przeanalizujemy Twoją sprawę i sprawdzimy dokładnie, co da się zrobić w Twojej sprawie. Nasi eksperci pomogli już niejednemu klientowi, który myślał, że jest już w sytuacji bez wyjścia.
Napisz do nas lub zadzwoń już teraz.
☎️ 579-636-527
Podstawa prawna: