22 czerwca 2023 roku wejdą w życie zmiany w przepisach ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, wprowadzone ustawą z 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie oraz niektórych innych ustaw. Elementem wprowadzonych zmian jest zastąpienie sformułowania „przemoc w rodzinie” – nowym tj. „przemoc domowa”.
POLECAMY: Zmiany w procedurze Niebieskiej Karty
Ustawodawca, oprócz jednak zmiany samej nazwy w tytule ustawy i jej poszczególnych przepisach, wprowadził też szereg nowych rozwiązań legislacyjnych, których celem jest poprawa sytuacji osób dotkniętych przemocą. Co za tym idzie – dokonano również zmian w zakresie funkcjonowania podmiotów działających w obszarze przeciwdziałania przemocy, jak też w samej procedurze „Niebieskie Karty”.
Wprowadzone zmiany obejmują m.in.:
- Nową definicję przemocy domowej, jak też definicje: osoby doznającej przemocy, osoby stosującej przemoc oraz świadka przemocy;
W ten sposób poszerzono ww. definicje zarówno w zakresie podmiotowym, jak i przedmiotowym. W praktyce oznacza to, że działania na rzecz przeciwdziałania przemocy adresowane będą także w przypadku tych rodzajów przemocy, które dotąd nie były uwzględniane w ustawie tj. przemocy ekonomicznej, a także szczególnej formy przemocy, jaką są zachowania naruszające prywatność osoby lub wzbudzające u niej poczucie zagrożenia, poniżenia lub udręczenia, w tym podejmowane za pomocą środków komunikacji elektronicznej (cyberprzemoc). Znacznie poszerzono również krąg osób, które mogą zostać uznane za osoby doznające przemocy m.in. o osoby pozostające w relacjach nieformalnych, w tym ich wstępnych, zstępnych, rodzeństwo i ich małżonków. Co istotne, każdy małoletni będący świadkiem przemocy domowej wobec osób doznających przemocy, sam w świetle znowelizowanych przepisów, uznawany będzie za osobę doznającą przemocy. Z kolei za osobę stosującą przemoc, wobec pojawiających się rozbieżności interpretacyjnych, uznana może być wyłącznie osoba pełnoletnia.
- Nowy obowiązek dla osób stosujących przemoc, obejmujący: zgłoszenie się do uczestnictwa w programach korekcyjno-edukacyjnych dla osób stosujących przemoc domową lub programach psychologicznoterapeutycznych dla osób stosujących przemoc domową i ukończenie tego programu, a także dostarczenie grupie diagnostyczno-pomocowej zaświadczenia o zgłoszeniu się do uczestnictwa, a także zaświadczenia o ukończeniu jednego z ww. programów;
W sytuacji nieusprawiedliwionego niewywiązania się z ww. obowiązków, ustawodawca przewidział sankcję, polegającą na złożeniu przez Zespół Interdyscyplinarny – zawiadomienia o popełnieniu wykroczenia.
- Nowe wymogi wobec osób kierujących specjalistycznymi ośrodkami wsparcia (SOW) dla osób doznających przemocy domowej;
Zamiast dotychczasowych warunków, które musiała spełnić osoba zatrudniana na stanowisku kierowniczym w SOW, a określonych w art. 122 ustawy o pomocy społecznej, wprowadzono konieczność spełnienia, oprócz obowiązkowego posiadania specjalizacji z zakresu organizacji pomocy społecznej, jednego z wymogów tj. legitymowania się: 1) co najmniej 3-letnim stażem pracy w instytucjach lub placówkach realizujących zadania na rzecz przeciwdziałania przemocy domowej, lub 2) co najmniej 3-letnim stażem pracy w pomocy społecznej, w tym co najmniej rocznym staż pracy w instytucjach lub placówkach realizujących zadania na rzecz przeciwdziałania przemocy domowej. Ustawodawca przewidział również, że osoby już zatrudnione, zobowiązane będą spełnić jeden z ww. warunków najpóźniej do końca 2024 r., przy czym osobom tym zalicza się do stażu pracy okres pracy w instytucjach lub placówkach realizujących działania na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie.
Ważne terminy
W związku z wprowadzanymi zmianami, warto zwrócić uwagę na ważne terminy w działalności podmiotów i przedstawicieli służb działających w obszarze przeciwdziałania przemocy domowej:
- wejście w życie nowych przepisów – co do zasady 22 czerwca 2023 r.;
- powołanie nowych zespołów interdyscyplinarnych, o których mowa w ustawie zmienianej – nastąpić ma nie później niż w terminie trzech miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy tj. do 23 września 2023 r.;
- realizacja obowiązku szkoleń członków Zespołu Interdyscyplinarnego – najpóźniej
w terminie 12 miesięcy od dnia ich powołania w skład zespołu interdyscyplinarnego; - przepisy wykonawcze w brzmieniu dotychczasowym zachowują moc do dnia wejścia w życie przepisów wykonawczych wydanych na podstawie ustawy zmienianej, nie dłużej niż przez okres sześciu miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy.
Drogi czytelniku przypominamy, że wszystkie sprawy prawne w tym sprawa, o jakiej piszemy, potrafią być zawiłe i często wymagają uzyskania pomocy prawnika. Warto przed podjęcie kraków prawnych zawsze omówić je z prawnikiem.
Skontaktuj się z nami już teraz. Przeanalizujemy Twoją sprawę i sprawdzimy dokładnie, co da się zrobić w Twojej sprawie. Nasi eksperci pomogli już niejednemu klientowi, który myślał, że jest już w sytuacji bez wyjścia.
Napisz do nas lub zadzwoń już teraz.
☎️ 579-636-527
Podstawa prawna:
- ustawa z 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie (tekst jedn. Dz.U. z 2021 r., poz. 1249 ze zm.)
- ustawa z 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2023 r., poz. 535)
- art. 122 ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (tekst jedn. Dz.U. z 2023 r., poz. 901 ze zm.)
- art. 66c ustawy z 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń (tekst jedn. Dz.U. z 2022 r., poz. 2151 ze zm.)