Od 1 lipca br. wchodzi w życie nowa ustawa o pomocy państwa, która przewiduje możliwość uzyskania dopłat do rat kredytowych. To niesamowicie korzystne rozwiązanie finansowe, które zdobyło poparcie czterech wiodących banków. Oznacza to, że wiele osób będzie miało szansę skorzystać z programu rządowego i cieszyć się znaczącymi korzyściami finansowymi.
Warto podkreślić, że banki zadeklarowały rozpoczęcie współpracy od 3 lipca, co oznacza, że już niedługo będziemy mogli skorzystać z tych ważnych udogodnień. Dzięki tym dopłatom wielu ludziom będzie łatwiej spłacać swoje kredyty, co przyniesie ulgę ich domowym budżetom i pozwoli na bardziej stabilne finanse. Jest to z pewnością ważny krok w kierunku poprawy sytuacji ekonomicznej wielu rodzin i jednocześnie wyraz solidarności państwa wobec swoich obywateli.
Program wejdzie w życie już w lipcu
Już od 1 lipca wejdą w życie nowe przepisy i program o nazwie „Bezpieczny Kredyt 2 Procent”, który przyniesie wielkie korzyści dla polskich obywateli. Państwo będzie udzielać dopłat do rat kredytowych, co pozwoli obniżyć koszty spłaty zobowiązań.
To znaczący impuls dla gospodarki i wsparcie dla osób zadłużonych. Ponadto, z radością informuję, że program obejmuje również możliwość założenia konta mieszkaniowego z premią mieszkaniową, co otwiera nowe perspektywy dla tych, którzy marzą o własnym mieszkaniu.
Jak podała Katarzyna Fortuna z Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) w miniony poniedziałek zakończono negocjacje i uzgodnienia z bankami w sprawie implementacji programu. Pracowano nad szczegółami umowy współpracy, aby zapewnić sprawną i skuteczną realizację tego ważnego przedsięwzięcia. Cieszy nas fakt, że na chwilę obecną cztery banki wyraziły swoją gotowość do udziału w programie, co daje pewność, że inicjatywa zostanie wdrożona z powodzeniem.
Nowe przepisy i program „Bezpieczny Kredyt 2 Procent” mają na celu stymulowanie rozwoju gospodarczego poprzez ulgę w spłacie kredytów oraz wspieranie marzeń o posiadaniu własnego mieszkania. Jest to ważny krok w kierunku poprawy sytuacji finansowej wielu Polaków i jednocześnie wyraz troski państwa o dobrobyt swoich obywateli. Biorąc pod uwagę te pozytywne inicjatywy, można z optymizmem spodziewać się poprawy sytuacji na rynku mieszkaniowym i wzrostu stabilności finansowej w kraju.
Katarzyna Fortuna, Bank Gospodarstwa Krajowego: – Jesteśmy w trakcie przygotowania systemu informatycznego dla banków kredytujących. System ten udostępnimy bankom po podpisaniu z nimi umów dotyczących obsługi programu. Banki kredytujące będą mogły rejestrować online wnioski o udzielenie kredytu i informacje o umowach zawartych z kredytobiorcą.
Dla kogo dopłata do kredytu?
Osoby, które nie przekroczyły 45. roku życia, będą mogły ubiegać się o dopłatę do kredytu mieszkaniowego. Jednak istnieją pewne warunki, z którymi trzeba się zgodzić. Przede wszystkim kredyt z niską i stałą stopą procentową będzie udzielany jedynie na zakup pierwszego mieszkania. Oznacza to, że osoby składające wniosek o takie wsparcie państwa nie powinny posiadać obecnie ani w przeszłości innego mieszkania lub kredytu hipotecznego.
Maksymalna kwota kredytu wspomaganego przez państwo wynosi 500 000 zł. Jednak w przypadku gdy gospodarstwo domowe jest prowadzone wspólnie z małżonkiem lub posiada co najmniej jedno dziecko, ta kwota może wzrosnąć do 600 000 zł.
Dopłata od państwa będzie trwała przez okres 10 lat. Nowe przepisy wprowadzają również specjalne konto oszczędnościowe, które można poznać bliżej w dedykowanym artykule.