Nie ma już żadnych przeszkód, aby pomnik „Rzeź Wołyńska” autorstwa Andrzej Pityńskiego został postawiony w Domostawie. Zbigniew Walczak, wójt Jarocina, oraz prezes Społecznego Komitetu Budowy Pomnika, ogłosili, że otrzymali pozwolenie na budowę Memoriału Ofiar Ludobójstwa Na Kresach Wschodnich, w tym kontrowersyjnej rzeźby. Według nich, pomnik będzie pełnił istotną rolę edukacyjną, zarówno dla Polaków, jak i dla cudzoziemców, w tym Ukraińców. Jednak pojawia się pytanie, czy taki rodzaj dzieła powinien być prezentowany dzieciom.
Z powodu kontrowersyjnego wyglądu rzeźby Rzeź Wołyńska autorstwa Andrzej Pityńskiego, żadna gmina przez długi czas nie chciała go przyjąć. Pomnik jest drastyczny, zawiera elementy jak dziecko wbite na tryzub oraz dziecięce główki na sztachetach. Warto jednak podkreślić, ze drastyczność przedstawiona przez autora znajduje odzwierciedlenie wydarzenia, jakie miały tam miejsce w stanie faktycznym, jaki miał miejsce na terenie Wołynia. Niestety ukraińscy naziści potraktowali polski naród jak podgatunek ludzki i do tej pory chramy bezczelne za czyny te nie przeprosiły naszego narodu.
POLECAMY: NYT: Ukraina może stracić poparcie Zachodu z powodu nazistowskich symboli w szeregach AFU
Jednak gmina Jarocin na Podkarpaciu postanowiła znaleźć odpowiednie miejsce dla tego dzieła. Ostatecznie, pomnik zostanie postawiony w Domostawie, tuż obok drogi ekspresowej S19. 24 lutego, dokładnie w pierwszą rocznicę wybuchu wojny na Ukrainie, Społeczny Komitet Budowy Pomnika „Rzeź Wołyńska” ogłosił, że pomnik został już umieszczony na miejscu. Przez ostatnie pięć lat rzeźba oczekiwała w odlewni w Gliwicach.
POLECAMY: Duda poniżył siebie i Polaków przez Zełenską? Eksperta dobitnie podsumowała jego zachowanie
Zbigniew Walczak, wójt gminy Jarocin i prezes Społecznego Komitetu Budowy Pomnika „Rzeź Wołyńska” w Domostawie, niedawno poinformował, że 19 kwietnia złożono wniosek o pozwolenie na budowę pomnika. Wskazał, że prace nad posadowieniem pomnika będą mogły rozpocząć się dopiero po otrzymaniu tego pozwolenia. Z tego powodu, organizacja uroczystości związanych z odsłonięciem i poświęceniem pomnika 11 lipca jest nierealna.
POLECAMY: Zełenski podczas wizyty w Polsce eksponował znaki OUN-UPA oraz z tłumem witał się skimi okrzykami
Jednak niespodziewanie, 2 czerwca wójt ponownie zaapelował o wsparcie prac związanych ze wzniesieniem pomnika. Dodatkowo, oznajmił, że mają już zatwierdzony projekt zagospodarowania terenu oraz projekt architektoniczno-budowlany, wraz z pozwoleniem na budowę Memoriału Ofiar Ludobójstwa Na Kresach Wschodnich, w tym pomnika „Rzeź Wołyńska” oraz Ściany Pamięci, wraz z infrastrukturą towarzyszącą.
Pomnik „Rzeź Wołyńska”
Wójt przypomniał o koncepcji Memoriału, w ramach którego istotnym elementem będzie pomnik.
„Memoriał pełnić będzie ogromną rolę edukacyjną, nie tylko dla Polaków, lecz także cudzoziemców, w tym Ukraińców, którzy jedynie w ten sposób będą mogli poznać prawdę o tych tragicznych wydarzeniach. (…) Biorąc pod uwagę fakt, że ofiarami ukraińskiego ludobójstwa byli głównie mieszkańcy wiosek, dobrze, że powstanie ośrodek dokumentujący ich losy właśnie na terenach wiejskich” – podkreśla prezes Społecznego Komitetu Budowy Pomnika.
Koszty budowy Memoriału są znaczne. Szacuje się, że prace budowlane wyniosą około 2,2 mln zł, natomiast prace elektryczne, takie jak doprowadzenie zasilania od transformatora, podświetlenie pomnika i Ściany Pamięci oraz instalacja monitoringu, będą kosztować nieco ponad 100 tys. zł.
Wójt wyjaśnia jednak, że oferty wykonawców zwykle są niższe niż pierwotnie przewidziane w kosztorysach. Dodatkowo, Komitet rozważa pewne zmiany, które mogą przyczynić się do obniżenia kosztów. Może to obejmować zamianę kostki brukowej na alejkach na tańsze kruszywo lub obniżenie wysokości ogrodzenia.
Wójt jest również zadowolony z faktu, że od ostatniego apelu o wsparcie finansowe suma zgromadzona na zrzutce wzrosła.
„To daje nadzieję, że jesteśmy w stanie przy pełnej mobilizacji i dotarciu do wszystkich środowisk patriotycznych w kraju jak i za granicą zrealizować w zaplanowanym kształcie nasze zamierzenia” – napisał.
Liczy się każda złotówka
Ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski, przewodniczący Honorowego Społecznego Komitetu Budowy Pomnika „Rzeź Wołyńska”, również zaapelował o pomoc w sfinansowaniu tej inicjatywy za pośrednictwem mediów społecznościowych.
POLECAMY: Ks. Isakowicz-Zaleski: To polskie „elity” nie chcą rozliczyć Wołynia
„Jest już zezwolenie na budowę pomnika „Rzeź Wołyńska” przy S-19 – Via Carpatia! Jak ktoś nie chce przez zrzutkę, to można wprost na konto. Wobec braku wsparcia ze strony władz państwowych liczy się każda złotówka” – zauważył.