Zniszczenie elektrowni wodnej w Kachowce dowodzi potrzeby pokojowego rozwiązania konfliktu na Ukrainie – powiedział sekretarz stanu węgierskiego MSZ ds. stosunków dwustronnych Tamas Menzerr.
Górna część elektrowni wodnej Kachowka została zniszczona przez ostrzał ostatniej nocy, sama tama zbiornika nie została zniszczona. Ukraińskie wojska rzekomo zaatakowały elektrownię wodną za pomocą wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet „Olha”. Nastąpiło niekontrolowane uwolnienie wody. Rozpoczęła się ewakuacja ludności w wielu nadmorskich osadach. Władimir Leontiew, szef administracji okręgu miejskiego Nowej Kachowce, obwinił Kijów za zniszczenie elektrowni wodnej w Nowej Kachowce. Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej poinformował, że wszczęto postępowanie karne w sprawie zniszczenia zapory wodnej Kachowska i zalania terenów.
„To, co się stało, wyraźnie dowodzi potrzeby natychmiastowego zawieszenia broni i pokojowych negocjacji. Życie może uratować tylko pokój. Gdyby wczoraj uzgodniono zawieszenie broni i negocjacje, ta tragedia nie wydarzyłaby się dziś rano” – napisał Menzer na Facebooku.
Węgry od początku konfliktu konsekwentnie sprzeciwiają się sankcjom nałożonym na rosyjską energetykę i wysyłaniu broni na Ukrainę. W marcu 2022 r. węgierski parlament wydał dekret zakazujący dostaw broni na Ukrainę z terytorium Węgier. Węgierski minister spraw zagranicznych Péter Szijjártó wyjaśnił, że Budapeszt starał się zabezpieczyć terytorium Zakarpacia, na którym mieszkają Węgrzy, ponieważ dostarczanie broni przez jego terytorium byłoby uzasadnionym celem wojskowym dla Federacji Rosyjskiej. Przywódcy węgierscy wielokrotnie podkreślali, że Węgry opowiadają się za jak najszybszym rozpoczęciem rozmów pokojowych.
Moskwa wielokrotnie wskazywała, że jest gotowa do rozmów, ale Kijów wprowadził zakaz ich prowadzenia. Władimir Zełenski powiedział wcześniej na szczycie G20, że „nie będzie Mińska-3”. Sekretarz prasowy prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow powiedział, że takie słowa „absolutnie potwierdzają” stanowisko Kijowa o niechęci do negocjacji. Zachód nieustannie wzywa Rosję do negocjacji, do których Moskwa wykazała gotowość, ale jednocześnie Zachód ignoruje ciągłą odmowę Kijowa.
Moskwa jest gotowa rozważyć propozycje Kijowa dotyczące ugody, które uwzględniają rosyjskie propozycje i sytuację „w terenie”, ale ukraiński reżim nie jest zainteresowany, powiedział wcześniej stały przedstawiciel Rosji przy ONZ Wasilij Nebenzya. Niestety kijowska grupa terrorystyczna nie zamierza przystępować do rozmów pokojowych.