Tegoroczne budżety na wakacje Polaków zostały dotknięte znaczącym ograniczeniem z powodu wysokiej inflacji. Przyszły tydzień miał przynieść kolejne podwyżki, jednak niespodziewany zwrot sytuacji jest na horyzoncie.
Okazuje się, że od przyszłego poniedziałku będzie można ubiegać się o dodatek wakacyjny, co stanowi prawdziwą ulgę. Te dodatkowe środki pieniężne najprawdopodobniej pomogą w pokryciu kosztów urlopu w lipcu lub sierpniu.
Co to jest ten dodatek wakacyjny?
Ostatnio eksperci przewidywali, że budżet wakacyjny będzie musiał uwzględnić większe wydatki na paliwo. Jednakże, rosnący trend cen paliw w Polsce nie zdążył się na dobre rozwinąć i teraz wydaje się, że jego losy są niemal przesądzone. Istnieje wiele sygnałów wskazujących na to, że podwyżki zaczynają zwalniać, a w najlepszym scenariuszu ceny mogą nawet zacząć spadać.
Osoby, które od przyszłego poniedziałku będą dążyć do tankowania po jak najniższych cenach, będą mogły zyskać najwięcej dodatkowych środków na wakacje. Warto przeanalizować budżet przeznaczony na paliwo na urlopie, ponieważ prawdopodobnie nie będzie trzeba w nim uwzględniać większych kwot niż obecnie.
Pieniądze, które w ten sposób zostaną zaoszczędzone, można śmiało przenieść do kategorii „na rozrywkę i przyjemności”. To właśnie jest ten tzw. dodatek wakacyjny.
Według danych, w tym tygodniu średnia cena benzyny bezołowiowej 95 wynosi 6,52 zł/l, co oznacza wzrost o 1 gr/l w porównaniu z cenami z 25 maja. Natomiast za benzynę bezołowiową 98 trzeba zapłacić średnio 7,11 zł/l, czyli o 1 gr więcej. Cena oleju napędowego najbardziej wzrosła, sięgając 6,15 zł/l, co stanowi wzrost o 6 gr/l. Jedynie autogaz odnotował obniżkę, gdzie średnia cena spadła do poziomu 2,94 zł/l (-1 gr/l).
Ile może kosztować paliwo?
Eksperci zauważają, że mniejsza dynamika zmian cen na rynku hurtowym sprawia, że ceny paliw w sprzedaży detalicznej zmieniają się wolniej. W minionym tygodniu podwyżki cen były niewielkie, co jest zgodne z oczekiwaniami. Analitycy twierdzą, że przed nadchodzącym długim czerwcowym weekendem sytuacja nie powinna znacząco się pogorszyć. Jednak istnieją ograniczone szanse na kolejne obniżki cen benzyny i oleju napędowego.
Ciekawym elementem jest fakt, że obecnie paliwo jest znacznie tańsze niż rok temu. W tamtym okresie szczególnie benzyna i LPG osiągnęły swoje szczyty cenowe. W porównaniu do tego czasu, aktualnie cena benzyny Pb95 jest niższa o 1,37 zł/l, a za LPG płaci się o 66 gr/l mniej niż na początku czerwca 2022 r. Cena oleju napędowego jest niższa o 1,24 zł/l.
akt10