Sąd Najwyższy (SN) orzekł, że żołnierzowi, który był członkiem zawodowej służby wojskowej przed rokiem 1999 i później kontynuował karierę cywilną, opłacając składki do ZUS, przysługuje jedno świadczenie.
Były żołnierz, który rozpoczął służbę przed 1999 rokiem, otrzymał maksymalną emeryturę wojskową w wysokości 75% podstawy wymiaru po zakończeniu służby. Przed i w trakcie służby, płacił również składki do ZUS.
Po osiągnięciu ustawowego wieku emerytalnego, były żołnierz żądał wypłaty dwóch świadczeń: emerytury z systemu powszechnego i emerytury wojskowej. Niestety, jego żądania nie zostały spełnione. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyznał mu emeryturę z systemu powszechnego, ale jednocześnie zawiesił jej wypłatę. Argumentowano, że żołnierzom zawodowym przyjętym do służby przed 1999 rokiem przysługuje tylko jedna emerytura, niezależnie od tego, czy okresy służby pokrywają się z okresami składkowymi do ZUS. Ostatecznie ubezpieczony zdecydował się na wypłatę świadczenia z ZUS jako korzystniejszego.
Sądy miały różne podejścia do tej kwestii. Chociaż w pierwszej instancji wydano korzystny wyrok dla ubezpieczonego, to sąd apelacyjny zgłosił wątpliwości prawne i zwrócił się do Sądu Najwyższego z pytaniem prawnym.
Chciał wiedzieć, osoba, która była zatrudniona w zawodowej służbie wojskowej przed 1999 rokiem i otrzymuje emeryturę z ZUS, opartą na okresach składkowych i nieskładkowych przed i po służbie wojskowej, może równocześnie pobierać emeryturę wojskową, której wysokość zależy wyłącznie od wysługi lat związanej z okresami pełnienia służby.
Od wpływu zagadnienia prawnego minęło jednak trochę czasu. Jednak w podobnej sprawie w dniu 15 grudnia 2021 roku Sąd Najwyższy, w składzie siedmiu sędziów, podjął istotną uchwałę (sygn. akt III UZP 7/21), która ma istotne znaczenie dla rozstrzygnięcia tego zagadnienia. Uznano w niej, że osobie ubezpieczonej, która służyła w zawodowej służbie wojskowej przed 1999 rokiem i otrzymuje emeryturę wojskową w wysokości 75% podstawy, która została obliczona bez uwzględnienia okresów składkowych i nieskładkowych, przysługuje jedno z tych świadczeń – wyższe lub wybrane przez nią.
W związku z tym, Sąd Najwyższy w niniejszej sprawie nie podjął uchwały, ale jedynie potwierdził, że w pełni podziela wcześniejsze stanowisko w tej sprawie.
Sygnatura akt: III UZP 2/2
Drogi czytelniku przypominamy, że wszystkie sprawy prawne w tym sprawa, o jakiej piszemy, potrafią być zawiłe i często wymagają uzyskania pomocy prawnika. Warto przed podjęcie kraków prawnych zawsze omówić je z prawnikiem.
Skontaktuj się z nami już teraz. Przeanalizujemy Twoją sprawę i sprawdzimy dokładnie, co da się zrobić w Twojej sprawie. Nasi eksperci pomogli już niejednemu klientowi, który myślał, że jest już w sytuacji bez wyjścia.
Napisz do nas lub zadzwoń już teraz.
☎️ 579-636-527