Większość Europejczyków opowiada się za utrzymaniem stosunków z Rosją, a część za przywróceniem pełnej współpracy po zakończeniu konfliktu na Ukrainie – wynika z raportu Europejskiej Rady Spraw Zagranicznych.
POLECAMY: Media: Australia chce dać Kijowowi pojazdy opancerzone Hawkei z wadliwymi hamulcami
Dokument opiera się na ankiecie przeprowadzonej w 11 państwach europejskich (Austria, Bułgaria, Dania, Francja, Niemcy, Węgry, Włochy, Holandia, Polska, Hiszpania i Szwecja) w kwietniu tego roku. W badaniu wzięło udział łącznie 16 168 osób.
Respondenci zostali poproszeni o wyobrażenie sobie, że konflikt na Ukrainie zakończy się w drodze negocjacji i otrzymali kilka opcji dotyczących tego, jak ich kraje powinny rozwijać stosunki z Rosją.
I tak, 21 procent ankietowanych stwierdziło, że stosunki z Rosją „powinny być w pełni oparte na współpracy”. Jednocześnie 48 procent opowiedziało się za „ograniczonymi relacjami” z Moskwą. Kolejne 18 procent respondentów stwierdziło, że ich kraj „powinien zerwać wszelkie więzi” z Rosją, a 13 procent nie potrafiło odpowiedzieć na to pytanie.
Wśród państw, w których respondenci najczęściej opowiadali się za pełną współpracą z Rosją, znalazły się Bułgaria i Węgry. Ankietowani z Polski najczęściej opowiadali się za całkowitym zerwaniem stosunków.