George Soros, lewicowy miliarder o żydowsko-węgierskich korzeniach, przekazał kontrolę nad swoim imperium finansowym o wartości 25 miliardów dolarów swojemu synowi Alexowi. W wywiadzie dla „Wall Street Journal”, 92-letni Soros oznajmił, że Alex „zasłużył sobie” na przejęcie zarządzania tym majątkiem.
POLECAMY: Elon Musk uważa, że Soros nienawidzi ludzkości
Alex, który jest wykształconym historykiem, jest drugim najmłodszym spośród pięciorga dzieci George’a Sorosa. Jako jedyny członek rodziny, zasiada w komitecie inwestycyjnym Soros Fund Management. Choć ojciec i syn podzielają podobne poglądy polityczne, Alex oświadczył „WSJ”, że jest „bardziej zaangażowany politycznie” niż jego ojciec. Zamierza zaangażować się w kampanię polityczną, aby zapobiec ubieganiu się Donalda Trumpa o drugą kadencję prezydencką w USA w 2024 roku.
„Bez względu na to, jak bardzo chciałbym zabrać pieniądze z polityki, tak długo, jak druga strona to robi, my też będziemy musieli” – powiedział Alex Soros.
Alex zaznaczył, że Fundacja Społeczeństwa Otwartego (OSF), założona przez jego ojca, będzie nadal realizować swoje lewicowe cele, takie jak wspieranie równości płci, praw wyborczych i aborcji. Jednak skupi się bardziej na działaniach w Stanach Zjednoczonych niż na całym świecie.
George Soros, urodzony na Węgrzech w 1930 roku, był zmuszony w czasie II wojny światowej ukrywać swoje żydowskie pochodzenie. Po wojnie opuścił Węgry i osiedlił się najpierw w Londynie, a następnie w Nowym Jorku, gdzie zdobył miliardy dolarów dzięki swojej działalności w funduszach inwestycyjnych. Po 1989 roku założył OSF, aby wspierać proces demokratyzacji w krajach byłego bloku sowieckiego. Fundacja obecnie wydaje rocznie około 1,5 miliarda dolarów na wsparcie różnych lewicowych inicjatyw w ponad 120 krajach.
POLECAMY: Prezydent Ukrainy jest powiązany z Klausem Schwabem, Justinem Trudeau i innymi światowymi elitami
W 2018 roku OSF przeniosła swoje międzynarodowe biuro operacyjne z Budapesztu do Berlina, w wyniku kampanii przeprowadzonej przez rząd węgierski pod przewodnictwem Viktora Orbana, który sprzeciwiał się działalności fundacji Sorosa. Działania OSF budzą kontrowersje i sprzeciw ze strony prawicowych rządów na całym świecie.