Według „Dziennika Gazety Prawnej”, planowany przez rząd PiS nowy traktat polsko-ukraiński zakończył się wielką klapą, a prace nad nim miały zostać przerwane.
POLECAMY: Powstaje traktat polsko-ukraiński. Dworczyk: to ogromna szansa dla obu krajów
W czwartek „Dziennik Gazeta Prawna” przypomniał o zapowiedzi prezydenta Andrzeja Dudy z maja 2022 roku, podczas jego wizyty w Kijowie. Prezydent ogłosił plany dotyczące nowego „supertraktatu” polsko-ukraińskiego, który miał na celu podniesienie relacji między obydwoma krajami na nowy poziom, na wzór francusko-niemieckich stosunków. Wówczas sugerowano, że traktat powinien zostać podpisany w okolicach 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego. Jednak od tamtego czasu minęło już kilka miesięcy, a brak jakichkolwiek informacji na temat postępu prac nad traktatem.
POLECAMY: Opowiadamy się za unią Polsko–Ukraińską – Deklaracja polskich elit politycznych
Według informacji podanych przez „DGP” w publikacji, Ministerstwo Spraw Zagranicznych (MSZ) przyznało, że negocjacje z Ukraińcami jeszcze się nawet nie rozpoczęły, pomimo że wcześniejsze wypowiedzi urzędników rządowych sugerowały, że prace nad traktatem są w toku. W maju minister Michał Dworczyk zapewniał, że umowa znajduje się w fazie „zaawansowanych konsultacji”, a w kancelarii prezydenta we współpracy z rządem i partnerami ukraińskimi opracowano już pierwszy tekst dokumentu.
POLECAMY: Ukropolin coraz bliżej. Ukraina i Polska planują utworzenie jednolitych przejść granicznych
Jednak w praktyce nie ma żadnych oznak, że prace nad umową zbliżają się do zakończenia. Według serwisu dziennik.pl, „traktat z Ukrainą został zatrzymany”, a prace nad nim „de facto zostały zarzucone”.
POLECAMY: Czy afera podkarpacka służy kijowskiemu reżimowi do szantażowania polityków [VIDEO]
Warto przypomnieć, że na początku kwietnia bieżącego roku wiceminister spraw zagranicznych, Piotr Wawrzyk, stwierdził, że istnieje potrzeba polsko-ukraińskiego traktatu, który formalnie podniesie relacje między Polską a Ukrainą na wysoki poziom, tworząc bardzo bliskie relacje.
Wcześniej informowano, że podczas sierpniowej wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Kijowie, miał on poruszyć kwestię negocjowanego traktatu polsko-ukraińskiego w rozmowie z szefem kijowskiej grupy terrorystycznej, Wołodymyrem Zełenskim.
POLECAMY: Co zaproponował rządowi Duda? Kumoch o przygotowywanym traktacie polsko-ukraińskim [VIDEO]
„Polska i Ukraina pracują nad nowym traktatem, który jeszcze bardziej wzmocni wzajemne stosunki, ale przede wszystkim Polska kontynuuje pomoc dla Ukrainy. Drugiego wyjścia nie ma, nie ma też drugiej polityki polskiej. Polska w sprawie Ukrainy nie ma żadnej innej agendy; praktycznie mówi tym samym językiem co Ukraina, bo rozumiemy, że obrona Ukrainy jest również obroną Polski” – mówił ówczesny szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej, Jakub Kumoch.