Wiek emerytalny zawsze budzi silne emocje i ponownie staje się przedmiotem gorących dyskusji, które często dochodzą do skrajności. Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, że aby osiągnąć zasłużoną emeryturę, trzeba przepracować znacznie więcej lat niż kiedyś.
Niestety, rzeczywistość jest taka, że wielu ludzi nawet nie będzie miało możliwości cieszyć się środkami emerytalnymi. Nie wszyscy będą mieli szansę skorzystać z nich na dłuższą metę.
Ten temat jest bardzo ważny, ponieważ wpływa na życie wielu osób i ich perspektywę na przyszłość. Wzrost wieku emerytalnego jest często postrzegany jako negatywny czynnik, który wymusza dłuższe lata pracy i utrudnia planowanie życia po zakończeniu aktywnej kariery zawodowej.
Jaki będzie nowy wiek emerytalny?
Decyzja o podniesieniu wieku emerytalnego do 68 lat budzi obawy i niepewność wśród osób zbliżających się do wieku emerytalnego lub już bliskich osiągnięcia tego etapu. Celem takiej decyzji jest dostosowanie systemu emerytalnego do zmieniających się warunków demograficznych i gospodarczych kraju. Niemniej jednak, wiele osób ma obawy dotyczące długoterminowych aspektów finansowych i zdrowotnych związanych z tym zwiększonym wiekiem emerytalnym.
Obecnie w Polsce wiek emerytalny wynosi 65 lat dla mężczyzn i 60 lat dla kobiet. Jednak ze względu na zmieniający się profil demograficzny i rosnącą oczekiwaną długość życia, rząd podjął decyzję o podwyższeniu wieku emerytalnego.
Przesunięcie wieku emerytalnego na poziom 68 lat oznacza, że przyszli emeryci będą musieli pracować dłużej, zanim będą mogli otrzymać świadczenia emerytalne. Taka decyzja wzbudza niepokój wśród osób, które planowały przejść na emeryturę wcześniej i miały inne plany życiowe związane z odpoczynkiem i cieszeniem się wolnym czasem.
Niektórzy ekonomiści argumentują, że podniesienie wieku emerytalnego jest nieuniknione w świetle zmieniających się warunków demograficznych i długoterminowych wyzwań dotyczących finansowania systemu emerytalnego. Zwolennicy tej decyzji twierdzą, że dłuższy okres pracy pozwoli na większy wkład do systemu emerytalnego i zapewni stabilność finansową dla przyszłych emerytów.
Jednak przeciwnicy podniesienia wieku emerytalnego podkreślają, że wiele osób może nie doczekać nawet pierwszej emerytury z powodu różnych czynników, takich jak stan zdrowia, trudności na rynku pracy czy obniżenie jakości życia w starszym wieku. Obawy dotyczą również dostępności miejsc pracy dla młodszych pokoleń, które mogą być ograniczone przez utrzymanie starszych pracowników na rynku pracy.
Rząd planuje wprowadzenie odpowiednich polityk i programów mających na celu wsparcie osób, które będą musiały pracować dłużej. Zapowiada się inwestycje w edukację, przekwalifikowanie zawodowe oraz stworzenie lepszych warunków pracy dla osób starszych, które decydują się kontynuować swoją karierę zawodową po osiągnięciu wieku emerytalnego.
Podniesienie wieku emerytalnego do 68 lat jest krokiem mającym na celu dostosowanie systemu emerytalnego do nowych realiów demograficznych i gospodarczych. Jednak wywołuje to obawy i niepewność wśród wielu osób, które muszą dostosować swoje plany dotyczące przyszłości i emerytury. Ważne jest, aby rząd dokładnie monitorował wpływ tej decyzji na społeczeństwo i podejmował odpowiednie środki mające na celu wsparcie osób, które będą dotknięte tymi zmianami.
Europa się starzeje
W wielu krajach Europy rządy mówią o tym, że będzie konieczność wprowadzenia zmian. Te jednak nie będą na korzyść społeczeństwa, bowiem trzeba będzie pracować dłużej. To z kolei oznacza, że ze względy na tryb życia i wiele innych uwarunkowań spora część osób po prostu nie dożyje swojej emerytury.
Średnio w Unii Europejskiej kobiety żyją 83,3 lat, a mężczyźni 77,9 lat. To jednak sucha statystyka i zwykła średnia, ale niestety to od niej uzależniony jest tak naprawdę wiek emerytalny. Trzeba się sporo napracować przez całe życie, aby na stare lata móc nieco głębiej odetchnąć. O ile jeszcze wówczas zdrowie pozwala, a ilość pieniędzy pozwala dać radość.
materiał zaktualizowany: 16.06.2023
16 komentarzy
Wiele emerytów pracowało dlużej i co mają z tego pytam ekonomistów skoro wypracowały sobie wyższe emerytury a ustawa emerytalna z 1999 r im ograniczyła wysokość do250% i są tym sposobem okradane od 2000r.
Oczywiście tylko niech rząd nie zapomni później wszystkich składek wypłacić rodzinie zmarłego emeryta który tego przywileju nie doczekał.
Co którzy pracują całe życie będą pracować ci którzy nauczeni wygód będą bablowac sprawdzone.To z Gminy.To alimenty,to zapomoga,to na dziecko i tak całe życie a ten co pracuje jeszcze go dobiją.
Będzie rewolucja
Jestem przeciwna podniesieniu wieku do 68 lat . W naszym kraju przede wszystkim nie ma profikaktyki na szeroką skalę żeby zadbać o zdriwie ,nie ma dostępu do lekarza, za specjalistów żeby się dostać trzeba płacić (nawiasem mówiąc specjalistów jest wystarczająco dużo tylko każdy chce od razu dużo zrobić i nie narobić) .Do takiego wieku może sobie pracować pani w biurze. Ciekawe czy do takiego wieku będą pracować politycy i państwo z Rządu. Chyba nie bo to są inni ludzie. Wiele osób nie dożyje emerytury. Wypadałoby też ukrócić rozdawnictwo dzięki któremu zmniejszają się nasze pieniądze w ZUS ie. Pozatym zmiana wieku powinna być wprowadzana stopniowo.
Nie po to ten rząd obniżył wiek emerytalny, żeby teraz podwyższać!! No, chyba, że piszecie o rządach PO, gdyby udało im się wygrać wybory! To wtedy odczujecie na własnej skórze…
Sami sobie pracujcie do 68 lat siedzicie za biurkiem i wymyslacie jak tu nie dać ludziom emerytury..Dajcie przyszłym emerytom wybór kiedy chcą odejść z pracy.Nie porównujcie pracy za biurkiem z pracą fizyczną
Kto ma pracę za biurkiem i w rządzie to może pracować nawet do 80-ty ki
Zlikwidować przywileje emerytalne
Emerytura taka jaka sobie wypracujesz i wtedy będzie sprawiedliwe
No i oczywiście ci młodzi emeryci jak zobaczą na ile mogą liczyć to sami zechcą pracować dłuzej
Wiek emerytalny 68 i wszyscy Ci spracowani ludzie chodzący o laskach, niedowidzący, pracujący dziś na budowach, kasach sklepowych, mechanicy, górnicy….. jedzna wielka kpina i brak szacunku…. A tak w nawiasie najnowszy przepis w wieku 65 lat stracimy prawo jazdy, więc nie rozumiem czegoś- gdzie logika i wyobraźnia naszego rządu
Ja na rynek pracy wszedłem w 1988r,więc dlaczego ma mnie obowiązywać ciągłe podnoszenie wieku ,dlaczego w tym wypadku prawo działa wstecz
Średnia życia w Polsce to ciągle spada myślę,że teraz to 73 lata!
Przy tak długich latach pracy i małej szansie dożycia do tej emerytury środki zgromadzone na koncie ubezpieczonego powinny być dziedziczone przynajmniej w 1/2 wysokości.Po obliczeniu średniej długosci życia razy wysokość należnej emerytury ,dzielone na pół i wypłata dla spadkobierców.Na razie wszystko zabiera państwo.Rzecz dotyczyłaby tych to zmarli tuż przed emeryturą.
BĘDĄ WIEK EMERYTALNY POSNOSIĆ ŻEBY DŁUŻEJ POSIEDZIDĆ NA STANOSISKU BO TERAZ BEDZIĘ 68 LAT A JAK BEDĄ MIELI 68 LAT TO PODNIOSĄ WIEK EMERYTALNY ZNOWU ŻEBY NACJAPAĆ SIĘ WIECEJ PIENIĘDZY ;/
W 23 latach uni Europejskiej są emerytury stażowe.po 47 latach pracy jestem wrakiem .nie mam prawa do emerytury bo nie mam wieku.w place średni wiek życia mężczyzny to 73 lata
68 lat może być w biurcha co się robi po 8 godzin dziennie nie na wsi co pracuje się po 15 godzin w dzień i nie ma że upał trzeba robić na wsi