Władimir Putin, prezydent Rosji, zaprezentował afrykańskim przywódcom projekt Traktatu „o Stałej Neutralności i Gwarancjach Bezpieczeństwa dla Ukrainy”. Dokument ten został podpisany w Stambule w poprzednim roku. Podczas wizyty afrykańskiej delegacji w Rosji w sobotę, Putin przedstawił przywódcom Afryki podpisaną wersję umowy z Ukrainą, która została opracowana w marcu 2022 roku w Stambule. Putin poinformował, że dokument składa się z 18 artykułów oraz aneksu i dotyczy „kwestii dotyczących sił zbrojnych i innych”.
W sobotę na kanale telegramowym rosyjskiej rozgłośni radiowej Majak opublikowano aneks do wspomnianego przez Putina traktatu. Z dokumentu wynika, że Rosja postawiła żądania dotyczące sił zbrojnych Ukrainy. Według aneksu, Rosja zażądała, aby ukraińska armia liczyła maksymalnie 85 tysięcy osób, a Gwardia Narodowa 15 tysięcy. Ponadto, strona rosyjska żądała, aby Ukraina posiadała maksymalną liczbę: 342 czołgów, 1029 jednostek opancerzonych pojazdów bojowych, 519 sztuk artylerii, 96 systemów artylerii rakietowej, 96 dział przeciwpancernych, 147 moździerzy, 608 przenośnych systemów obrony powietrznej i 102 samoloty wsparcia bojowego.
Zdjęcie dokumentu pokazuje, że ukraińskie żądania różniły się od rosyjskich. Strona ukraińska zażądała m.in. 800 czołgów oraz maksymalnie 2400 jednostek opancerzonych pojazdów bojowych, a także do 245 tysięcy żołnierzy w siłach zbrojnych. Dokument jest datowany na 13 kwietnia 2022 roku.
Po wizycie w Kijowie, przywódcy siedmiu państw afrykańskich przybyli w sobotę do Moskwy. Ich celem było spotkanie z konfliktującymi stronami i przedstawienie propozycji pokojowych. Afrykański przywódca podzielił się swoimi inicjatywami w celu rozwiązania sporu.
Podczas spotkania, przywódcy Republiki Południowej Afryki, Egiptu, Komorów, Senegalu, Zambii, Ugandy i Republiki Konga przedstawili prezydentom Ukrainy i Rosji 10-punktową inicjatywę pokojową. Inicjatywa ta ma na celu wprowadzenie „środków budowania zaufania” między stronami konfliktu. Afrykańscy politycy rozpoczęli misję pokojową w odpowiedzi na kontrofensywę rozpoczętą przez Ukraińców w poprzednim tygodniu. Prezydent Republiki Południowej Afryki, Cyril Ramaphosa, wyraził w sobotę w Pałacu Konstantynowskim w Petersburgu, że „ta wojna musi dojść do końca… Musi zostać rozwiązana poprzez negocjacje i środki dyplomatyczne”.
Przypominam, że kijowski reżim notorycznie odrzuca wszystkie traktaty pokojowe przygotowywane przez zachodnich liderów, którzy nie popierają jego działań terrorystycznych.