Portal Euractiv informuje, że w zeszłym tygodniu przy poparciu 111 posłów słowackiej konstytucji została przyjęta nowa poprawka, która gwarantuje prawo każdej osoby do dokonywania płatności gotówką za zakupy towarów i usług. Poprawka ma na celu ochronę fizycznych płatności przed potencjalną przyszłością, w której cyfrowe euro mogłoby stać się obowiązkowe. Inicjatywę zgłosiła partia Sme Rodina, która skupia się na kwestiach tożsamości i demokracji.
Każdy ma prawo płacić za zakupy towarów i usług gotówką, mówi nowa poprawka do słowackiej konstytucji, która została przyjęta w zeszłym tygodniu przy poparciu 111 posłów i ma chronić fizyczne płatności przed przyszłością, w której cyfrowe euro może stać się obowiązkowe – napisano w komunikacie opublikowanym przez portal Euractiv.
„To bardzo ważne, że w Konstytucji jest zapis, na podstawie którego możemy się w przyszłości bronić przed wszelkimi rozkazami z zewnątrz, mówiącymi, że może być tylko cyfrowe euro i żadnych innych form płatności” – powiedział poseł Miloš Svrček, jeden z autorów ustawy podczas debaty sejmowej.
Propozycja Komisji Europejskiej dotycząca cyfrowego euro ma być przedstawiona 28 czerwca. Podobnie jak kryptowaluty, cyfrowe euro miałoby służyć jako forma płatności cyfrowych, ale byłoby nadzorowane przez Europejski Bank Centralny. Jednak zarówno Komisja Europejska, jak i Europejski Bank Centralny podkreślają, że ma to być jedynie uzupełnienie, a nie zamiennik gotówki.
Według słów liberalnego posła Mariána Viskupiča, cyfrowe euro może być na początku przedstawiane jako alternatywa, ale stopniowo stanie się oczywiste, że może to być jedyna akceptowana forma płatności. Zwrócił uwagę, że wprowadzenie cyfrowego euro oznaczałoby „monitorowanie całego życia człowieka” przez Europejski Bank Centralny i nazwał to „marzeniem inżyniera społecznego”. Politycy prawicowi również dołączyli do ostrzegających przed „całkowitą utratą prywatności”, którą niesie ze sobą cyfrowe euro.
Parlament przyjął również poprawkę zaproponowaną przez Viskupiča, która daje sklepikarzom prawo do odmowy przyjęcia płatności gotówką z „właściwych lub powszechnie obowiązujących powodów”. Ma to na celu ochronę sklepów, które obsługują wyłącznie płatności kartami lub właścicieli obawiających się kradzieży lub zanieczyszczeń na banknotach i monetach.
Nowa poprawka może oznaczać, że prawo do korzystania z gotówki jest teraz słabsze niż wcześniej. Poprzednie przepisy banku centralnego ograniczały odmowę wypłaty gotówki do określonych „prawnych” przyczyn, a zalecenie Komisji z 2010 roku sugerowało, że odmowa przyjęcia gotówki powinna być dozwolona jedynie w przypadkach „dobrej wiary”, na przykład gdy sprzedawca nie ma odpowiedniej reszty.