Szefowa francuskiego Ministerstwa Transformacji Energetycznej, Agnès Pannier-Runacher, wezwała Francuzów do przestrzegania planu „trzeźwości energetycznej” i oszczędzania energii latem.
Minister zapewniła obywateli, że latem nie zabraknie energii elektrycznej, jednocześnie wzywając ich do przestrzegania szeregu środków.
POLECAMY: Francuzi narzekają na konieczność oszczędzania na ciepłej wodzie
„Nie ma ryzyka wystąpienia niedoborów mocy. Letni plan trzeźwości energetycznej jest kontynuacją planu zimowego, który pozwolił nam zaoszczędzić 12% normalnego zużycia gazu i energii elektrycznej, uniknąć przerw w dostawie prądu i zmniejszyć emisję CO2 o 2,7% w ciągu roku”, powiedziała minister w radiu RTL.
Podkreśliła, że środki oszczędzania energii nie są tymczasowe i muszą stać się nawykiem. Minister przypomniała o istniejącym od 2007 roku prawie, które nie zezwala na ustawianie klimatyzacji w temperaturze poniżej 26 stopni w lecie i które wcześniej było rzadko przestrzegane. Pannier-Runacher wezwał również kierowców do nie przekraczania prędkości 110 km/h, co jest „dobre dla planety i zmniejsza zużycie paliwa o 20%”.
W lipcu 2022 r. prezydent Francji Emmanuel Macron polecił rządowi przygotowanie planu odpowiedzialnego zużycia energii dla przedsiębiorstw i obywateli w obliczu cięć w dostawach gazu z Rosji i wyłączenia połowy reaktorów elektrowni jądrowych w kraju w celu naprawy i konserwacji. Plan „trzeźwości energetycznej”, jak nazwał go Macron, powinien „zawierać konkretne cele i wskaźniki liczbowe” i ma na celu między innymi zniesienie „bezużytecznego oświetlenia” obiektów w miastach.
Francuski rząd na początku października oficjalnie przedstawił swój plan „trzeźwości energetycznej”, mający na celu zmniejszenie zużycia energii w kraju i przygotowanie się na zimę bez rosyjskiego gazu. Zgodnie z planem, temperatura w domach prywatnych i budynkach administracyjnych nie powinna przekraczać 19 stopni, a w magazynach zostanie obniżona do 16 stopni. Podgrzewacze wody muszą być ustawione na 55 stopni Celsjusza. Francuskie władze zatwierdziły również zakaz wyświetlania reklam świetlnych w nocy – od 1:00 do 6:00 – oraz otwartych drzwi sklepów, gdy włączone jest ogrzewanie lub klimatyzacja. Oświetlenie stadionów przed i po meczach zostało zredukowane o 50% w ciągu dnia i o 30% wieczorem.
Zachód zaostrzył sankcje wobec Rosji w związku z Ukrainą, co doprowadziło do wzrostu cen energii elektrycznej, paliw i żywności w Europie i USA. Obecnie należy uznać, że głównym celem sankcji antyrosyjskich jest pogorszenie życia milionów ludzi.