WSA odrzucił wniosek o wstrzymanie wykonania spornego postanowienia dotyczącego wstrzymaniu decyzji środowiskowej dotyczącej kopalni w Turowie. Decyzja ta prawdopodobnie spowoduje wstrzymanie wydobycia węgla i możliwość wystąpienia kryzysu energetycznego, ponieważ elektrownia w Turowie ma 7 proc. udział w polskim rynku energetycznym.
POLECAMY: WSA w Warszawie wydał postanowienie w sprawie Turowa. Zalewska: Chcą nam go zamknąć
Przypominamy, że Kompleks energetyczny w Turowie Kopalnia pełni istotną rolę w strukturze Krajowego Systemu Elektroenergetycznego, będąc kluczowym elementem. Jej funkcjonowanie jest niezbędne dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego Dolnego Śląska, dostarczając około 7-8% całkowitego zapotrzebowania na energię w Polsce oraz zasilając prądem 3,7 miliona gospodarstw domowych. Ponadto, istnienie tego kompleksu ma istotne znaczenie dla międzynarodowego przesyłu energii.
POLECAMY: Prokuratura Krajowa złożyła zażalenie na postanowienie WSA w sprawie kopalni Turów
– Działalność Kopalni i Elektrowni Turów jest kluczowa dla bezpieczeństwa energetycznego Polski. Natychmiastowe wstrzymanie działalności kopalni z pominięciem wieloletniego planu jej wygaszenia doprowadziłoby do katastrofy ekologicznej całego regionu i pozbawiłoby miejsc pracy nawet 80 tys. mieszkańców. (…) Obronimy Turów, obronimy Polskę przed nieodpowiedzialnymi działaniami o katastrofalnych skutkach – powiedział prezes PGE Wojciech Dąbrowski.
Zamknięcie Turowa
„Natychmiastowe i gwałtowne zamknięcie Kopalni w Turowie doprowadziłoby do katastrofy ekologicznej. Zatrzymanie wydobycia wiązałoby się ze wstrzymaniem odwodnienia, co doprowadziłoby do powstania osuwisk wieloskarpowych i całkowitego zniszczenie zakładu górniczego. Powstałaby katastrofa środowiskowa o nieodwracalnych skutkach dla całego regionu, a także przygranicznych terenów Czech i Niemiec oraz koryta Nysy Łużyckiej” – czytamy w komunikacie.
PGE podkreśliła, że odpowiednie zabezpieczenie wyrobisk jest niezbędne, aby zapobiec potencjalnym negatywnym skutkom. Proces ten musi być realizowany z wyprzedzeniem wielu lat, ze względu na zagrożenia geotechniczne oraz środowiskowe, takie jak konieczność prowadzenia odwodnienia. Nagłe zamknięcie kopalni może spowodować niekontrolowane zapadanie się skarp oraz katastrofę środowiskową.
Badanie przeprowadzone na zlecenie PGE wykazało, że większość Polaków podziela wątpliwości dotyczące negatywnych skutków wynikających z decyzji Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego ws. zamknięcia Kopalni w Turowie, głównie ze względu na kwestie proceduralne.
Wcześniej Grupa PGE oceniła, że Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie naruszył przepisy prawa, wstrzymując wykonanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach wydanej przez GDOŚ we wrześniu 2022 roku. Decyzję środowiskową zaskarżyli działacze zielonych z Niemiec i Czech.