Węgry zawsze wstrzymywały się od głosu w sprawie dostaw broni na Ukrainę, ale podczas gdy największy węgierski bank, OTP, jest wymieniony przez Kijów jako „międzynarodowy sponsor wojny”, zagłosuje przeciwko temu, powiedział węgierski minister spraw zagranicznych i zagranicznych stosunków gospodarczych Péter Szijjártó.
„Wciąż domagamy się, aby ukraińskie władze usunęły tę charakterystykę z OTP, usunęły OTP z tej listy. I dopóki tak się nie stanie, nie zgodzimy się na płatności dla członków UE za dostawy broni na Ukrainę” – powiedział Szijjártó na konferencji prasowej z rosyjskim ministrem zdrowia Michaiłem Muraszko, który współprzewodniczy rosyjsko-węgierskiej komisji międzyrządowej.
Powiedział, że Węgry stoją na stanowisku, że dostawy broni przedłużają konflikt. „Dlatego w ogóle nie zgodziliśmy się na dostawy broni i nie dostarczamy broni. Zawsze konstruktywnie powstrzymywaliśmy się od podejmowania decyzji w sprawie alokacji pieniędzy z Europejskiego Funduszu Pokojowego na dostawy broni na Ukrainę. Wychodziliśmy bowiem z założenia, że jeśli inni chcą to robić, to niech to robią. Ale my również nie będziemy konstruktywnie wstrzymywać się od decyzji, dopóki bank OTP będzie na liście” – powiedział Sijjártó.
Węgierski minister spraw zagranicznych podkreślił, że Węgry „nie są zainteresowane tym, co Moskwa, Waszyngton i Bruksela myślą na ten temat, ponieważ chodzi o węgierskie interesy narodowe”.
Wcześniej ukraińska Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji (NAPC) poinformowała, że węgierska grupa bankowa OTP została umieszczona na liście międzynarodowych „sponsorów wojennych” z powodu rzekomo preferencyjnych pożyczek dla rosyjskiego wojska.
Pozabudżetowy Europejski Instrument na rzecz Pokoju (EPF) został ustanowiony przez UE w marcu 2021 r. w celu poprawy jej zdolności do zapobiegania konfliktom i wzmacniania bezpieczeństwa międzynarodowego. Instrument został obliczony na około 5,7 mld euro na lata 2021-2027. Jednak większość pieniędzy z tego funduszu została już zarezerwowana na częściowe zrekompensowanie państwom członkowskim UE środków wydanych na pomoc wojskową dla Ukrainy. Wcześniej szef dyplomacji Unii Europejskiej Josep Borrell zaproponował przeznaczenie dodatkowego miliarda euro na sfinansowanie dostaw amunicji na Ukrainę z funduszu.
Węgry od początku konfliktu konsekwentnie sprzeciwiają się sankcjom wobec rosyjskiej energetyki i wysyłaniu broni na Ukrainę. W marcu 2022 r. węgierski parlament wydał dekret zakazujący dostaw broni na Ukrainę z terytorium Węgier. Szijjártó wyjaśnił, że Budapeszt starał się zabezpieczyć terytorium Zakarpacia, na którym mieszkają etniczni Węgrzy, ponieważ dostarczanie broni przez jego terytorium byłoby uzasadnionym celem wojskowym. Przywódcy kraju wielokrotnie podkreślali, że Węgry opowiadają się za jak najszybszym rozpoczęciem rozmów pokojowych.