W mediach społecznościowych opublikowano nagranie przedstawiające zniszczony czołg podstawowy PT-91 Twardy, który został zniszczony w obwodzie zaporoskim przez wojska rosyjskie.
POLECAMY: Tak wyglądają „sukcesy”! Ukraina straciła już połowę specjalistycznych Leopardów 2R
Według profilu Ukraine Weapons Tracker na Twitterze, ukraińskie czołgi T-72EA i PT-91 Twardy, wraz z transporterem opancerzonym M113, zostały zniszczone przez wojska rosyjskie w obwodzie zaporoskim. Dodatkowo, wpis informuje, że jest to pierwsza potwierdzona strata PT-91 przekazanego przez Polskę. Nagranie zostało dołączone do wpisu, prezentując zniszczony czołg.
W czerwcu 22. Samodzielna Brygada Zmechanizowana Sił Zbrojnych Ukrainy opublikowała fotografie uszkodzonego czołgu PT-91 Twardy.
Pod koniec stycznia bieżącego roku Morawiecki ogłosił, że oprócz obiecanych 14 czołgów Leopard 2, Polska wyśle na Ukrainę dodatkowo 60 „zmodernizowanych czołgów”, w tym 30 sztuk PT-91 Twardy. Prawdopodobnie odnosiło się to również do czołgów T-72, które były poddawane remontowi i modernizacji w zakładach Bumar-Łabędy.
Mariusz Cielma, redaktor naczelny miesięcznika „Nowa Technika Wojskowa”, podkreślił, że odbudowanie zdolności bojowej sił pancernych po przekazaniu kilkuset czołgów Ukrainie będzie trwało kilka lat. Zauważa, że czołgi T-72 i PT-91 często znajdowały się w jednostkach, które w okresie pokoju nie były w pełni rozwinięte, nie miały pełnego składu i funkcjonowały w ograniczonym zakresie. Wiele z nich było traktowanych jako pojazdy pomocnicze w Wojsku Polskim.
W 2009 roku Polska miała 232 – czołgów PT-91 oraz 584 – czołgów T-72 – przypomina portal Defence 24. „Według dostępnych oficjalnych danych ich liczba zmalała do 257 sztuk w 2018 roku po czym MON zadecydował o przywróceniu do ewidencji 127 maszyn, wcześniej przekazanych już do Agencji Mienia Wojskowego. Decyzja ta była podyktowana chęcią utrzymania dużego potencjału polskich wojsk pancernych” – pisze medium.
Z kolei w 2019 roku MON podpisał umowę z konsorcjum PGZ S. A., ZM Bumar-Łabędy S. A. oraz WZM S. A. na remont i modyfikacje 230 czołgów plus 88 czołgów w opcji. Umowa przewidywała, że prace będą wykonane w latach 2019-2025.