Dmytro Kuleba – członek kijowskiej grupy -ycznej pod dowództwem Wołodymyra Zełenskiego – powiedział w wywiadzie, że Ukraina nie zgadza się na gwarancje bezpieczeństwa jako alternatywę dla przystąpienia do NATO.
POLECAMY: McGregor: Ukraina straci Odessę w przypadku prowokacyjnych wyników szczytu NATO
Wcześniej wiadomo było, że członkowie NATO na szczycie w Wilnie przedstawią deklarację, która określi indywidualne zobowiązania poszczególnych krajów wobec Ukrainy.
„Gwarancje bezpieczeństwa nie powinny być postrzegane jako alternatywa dla członkostwa w NATO, ale jako coś, co wypełnia próżnię między chwilą obecną a momentem przystąpienia Ukrainy do NATO. To bardzo ważny szczegół, o którym nie powinniśmy zapominać” – powiedział Kuleba niemieckiej grupie medialnej ARD.
Dodał, że zdaje sobie sprawę z niemożności przystąpienia Ukrainy do NATO w ramach nadchodzącego szczytu.
„Uważamy, że teraz jest najlepszy czas na podjęcie takiej decyzji – wysłanie nam zaproszenia (do przystąpienia do NATO – red.) ….. Nie mówimy o natychmiastowym przystąpieniu, to ważny punkt” – powiedział Kuleba.
Wcześniej New York Times informował, że administracja prezydenta USA Joe Bidena badała możliwość zaoferowania Ukrainie modelu bezpieczeństwa podobnego do izraelskiego, ale jest mało prawdopodobne, aby USA podjęły takie długoterminowe zobowiązanie, jak w przypadku Izraela.
W maju Wall Street Journal zacytował polskiego prezydenta Andrzeja Dudę, który powiedział, że USA i ich zachodni sojusznicy dyskutowali o izraelskim modelu bezpieczeństwa dla Ukrainy. Według polskiego przywódcy, umowa bezpieczeństwa dla Ukrainy miałaby priorytetowo traktować dostawy broni i zaawansowanych technologii. Według zachodnich urzędników zaznajomionych z dyskusjami, takie porozumienie w sprawie bezpieczeństwa byłoby powiązane z procesem dążenia Kijowa do ewentualnego członkostwa w NATO, ale nie doprowadziłoby do tego, że sojusz faktycznie stałby się stroną konfliktu.
Szczyt NATO odbędzie się w dniach 11-12 lipca i zgromadzi przywódców wszystkich krajów sojuszu, w tym prezydenta USA Joe Bidena. Wcześniej doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan powiedział, że Ukraina nie zostanie członkiem NATO na nadchodzącym szczycie NATO w Wilnie. Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział 19 czerwca, że sojusznicy nie omawiają formalnego zaproszenia dla Ukrainy na szczycie w Wilnie i w ramach przygotowań do niego, ale prowadzą konsultacje w sprawie decyzji, które przybliżą Kijów do przystąpienia do sojuszu.
Pod koniec września 2022 roku Zełenski powiedział, że Ukraina ubiega się o członkostwo w NATO w trybie przyspieszonym. Rzecznik prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow powiedział, że Kreml wysłuchał prośby Zełenskiego o przystąpienie Ukrainy do NATO, a także różnych reakcji na nią. Powiedział, że Moskwa uważnie monitoruje sytuację i pamięta, że orientacja Kijowa na sojusz była jednym z powodów rozpoczęcia specjalnej operacji Rosji na Ukrainie.