Na skutek zmian w prawie, które weszły w życie 1 lipca br., część spraw o uzgodnienie treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym jest rozpoznawana w sądach rejonowych, a pozostałe w sądach okręgowych. Do ustalenia właściwego sądu kluczowa jest wartość przedmiotu sporu wskazana w pozwie.
POLECAMY: Likwidacja użytkowania wieczystego. Ustawa czeka na podpis prezydenta
Jak wynika z art. 10 ust. 1 ustawy z 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece, w razie niezgodności między stanem prawnym nieruchomości ujawnionym w księdze wieczystej a rzeczywistym stanem prawnym, osoba, której prawo nie jest wpisane lub jest wpisane błędnie albo jest dotknięte wpisem nieistniejącego obciążenia lub ograniczenia, może żądać usunięcia niezgodności. Jednocześnie w myśl art. 10 ust. 2 tej ustawy roszczenie o usunięcie niezgodności może być ujawnione przez ostrzeżenie. Podstawą wpisu ostrzeżenia jest nieprawomocne orzeczenie sądu lub postanowienie o udzieleniu zabezpieczenia. Do udzielenia zabezpieczenia nie jest potrzebne wykazanie, że powód ma interes prawny w udzieleniu zabezpieczenia.
Jak podkreślił Sąd Najwyższy w postanowieniu z 9 grudnia 2022 r. w sprawie III CZ 374/22, celem postępowania przewidzianego w art. 10 ust. 1 u.k.w.h. jest zatem doprowadzenie księgi wieczystej do jej rzeczywistego, aktualnego w dacie orzekania stanu prawnego.
Po 1 lipca, jeśli w sprawie wartość przedmiotu sporu zostanie ustalona na kwotę wyższą niż 100 tys. zł, wówczas sprawę powinien rozpoznać w pierwszej instancji sąd okręgowy. W przypadku gdy wartość ta jest niższa, sprawą zajmie się sąd rejonowy. Przed wprowadzeniem zmian w prawie wszystkie sprawy o uzgodnienie treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym były rozpoznawane w sądach rejonowych – bez względu na wartość przedmiotu sporu.
Drogi czytelniku przypominamy, że wszystkie sprawy prawne w tym sprawa, o jakiej piszemy, potrafią być zawiłe i często wymagają uzyskania pomocy prawnika. Warto przed podjęcie kraków prawnych zawsze omówić je z prawnikiem.
Skontaktuj się z nami już teraz. Przeanalizujemy Twoją sprawę i sprawdzimy dokładnie, co da się zrobić w Twojej sprawie. Nasi eksperci pomogli już niejednemu klientowi, który myślał, że jest już w sytuacji bez wyjścia.
Napisz do nas lub zadzwoń już teraz.
☎️ 579-636-527
Podstawa prawna:
- art. 17 i nast. ustawy z 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (tekst jedn. Dz.U. z 2021 r., poz. 1805 ze zm.)
- art. 10 ustawy z 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece (tekst jedn. Dz.U. z 2023 r., poz. 146 ze zm.)