W związku z ogłoszeniem pandemii Covid-19, istniała możliwość uznania koronawirusa za chorobę zawodową, jeśli zakażenie miało miejsce w trakcie wykonywania obowiązków służbowych. W 2022 roku jedynie 1053 przypadków uzyskało takie orzeczenie, jak podaje „Rzeczpospolita”.
Gazeta wskazuje, że fakt, iż Covid-19 może być uznany za chorobę zawodową, był znany od samego początku pandemii i potwierdzali to przedstawiciele rządu.
Aby korzystać z korzyści płynących z uznania Covid-19 za chorobę zawodową, wystarczy udowodnić, że w miejscu pracy istnieje ryzyko narażenia na czynniki szkodliwe, niebezpieczne lub uciążliwe związane z wykonywanymi obowiązkami służbowymi.
Taka kwalifikacja niesie ze sobą wiele korzyści dla ubezpieczonych. Osoba cierpiąca na chorobę zawodową ma prawo do pełnego zasiłku z ubezpieczenia wypadkowego, wynoszącego 100% podstawy jego wymiaru. W przypadku poważniejszych powikłań, chory może również otrzymać rentę wypadkową, która jest bardziej korzystna niż renta z ubezpieczenia rentowego. To jednak nie koniec możliwych świadczeń.
W przypadku zgonu osoby zakażonej z powodu choroby zawodowej, najbliżsi mogą ubiegać się o rentę rodzinna wypadkową, która jest wyliczana w sposób znacznie bardziej korzystny niż zwykła renta rodzinna.
Zgodnie z informacjami „Rzeczpospolitej”, ZUS może również wypłacić jednorazowe odszkodowanie ubezpieczonemu lub jego najbliższym, jeśli zostanie potwierdzone, że zakażenie Covid-19 wynikało z wykonywania obowiązków służbowych.
Jednak liczba przypadków, w których Covid-19 został orzeczony jako choroba zawodowa w 2022 roku, wynosiła tylko 1053. Mimo że było to więcej niż w poprzednich latach (968 przypadków w 2021 roku i jedynie 38 w 2020 roku), to wciąż stanowiło to niewielki odsetek w porównaniu do rozmiaru pandemii.
Zagrożenie związane z Covid-19 w miejscu pracy wciąż pozostaje aktualne, dlatego ważne jest, aby pracownicy byli świadomi swoich praw i możliwości związanych z uznaniem tej choroby za zawodową. Pamiętajmy, że odpowiednie świadczenia mogą okazać się niezwykle wartościowe w sytuacji, gdy zakażenie okaże się poważne lub prowadzi do tragicznych skutków. Warto zwracać uwagę na wszelkie środki bezpieczeństwa, aby minimalizować ryzyko narażenia się na koronawirusa w miejscu pracy.