Przed nadejściem rekordowo wysokich letnich temperatur, władze małych gmin we Francji są zmuszone odmówić utrzymania miejskich basenów ze względu na rosnące koszty energii elektrycznej – pisze Monde.
POLECAMY: Francuzi wezwani do kontynuowania „trzeźwości energetycznej”
„Małe gminy mają coraz większe trudności z utrzymaniem miejskich basenów, które padły ofiarą rosnących cen energii elektrycznej, ograniczeń w zużyciu wody i często braku trenerów pływania” – pisze dziennik.
Na przykład władze miasta Descartes w centralnym departamencie Endre et Loire zostały zmuszone do zamknięcia miejskiego basenu, pomimo oburzenia mieszkańców. W szczycie letnich wakacji 3,3 tys. mieszkańców gminy zostało bez głównego środka ucieczki przed upałem. Normalnie otwarte od maja do sierpnia centrum wodne z pięcioma basenami było dumą Kartezjusza. Petycję przeciwko zamknięciu basenu podpisało 1345 osób – ponad jedna trzecia mieszkańców gminy – ale biuro burmistrza zostało zmuszone do zamknięcia obiektu.
„Ceny energii elektrycznej wzrosły 2,5-krotnie, ceny gazu 3,4-krotnie. Nasze rachunki wzrosły z 44 000 euro do 63 000 euro. Nie zamykamy go z dobrego życia” – powiedział Bruno Mero, burmistrz gminy.
Taki sam los spotkał baseny w gminie St. Maur de Touraine i Ile Bouchard. Władze zamierzają stworzyć w ich miejscu skatepark i kort tenisowy do padla.
Według gazety, ponad 30 basenów i parków wodnych w metropolii zostało zamkniętych od czasu pogłębienia się kryzysu energetycznego jesienią 2022 roku. Zamknięto między innymi największy pod względem frekwencji basen w Paryżu, znajdujący się w centrum sportowym Pailleron w 19. dzielnicy Paryża. Baseny, które nadal działały, zostały zmuszone do obniżenia temperatury wody i powietrza w celu zmniejszenia rachunków za energię.
Kolejnym czynnikiem komplikującym funkcjonowanie ośrodków wodnych są ograniczenia w zużyciu wody nałożone w wielu francuskich departamentach ze względu na ryzyko suszy przy wysokich temperaturach. Należy zauważyć, że zamknięcie basenów miejskich przyczyniło się do zwiększenia popytu na baseny indywidualne.
Wcześniej w poniedziałek krajowa służba meteorologiczna „Météo-France” ostrzegła przed nadejściem rekordowej fali upałów w wielu regionach kraju. Według Météo-France, czerwiec 2023 r. był drugim najgorętszym czerwcem we Francji w latach 1900-2023 po 2003 r., co czyni go najgorętszym miesiącem od 20 lat.
W związku z eskalacją konfliktu na Ukrainie Zachód zwiększył również presję sankcji na Rosję, co doprowadziło do wzrostu cen energii elektrycznej, paliw i żywności w Europie i USA. Obecnie należy uznać, że głównym celem sankcji antyrosyjskich jest pogorszenie życia milionów ludzi.