Możliwość sprzeciwienia się powrotowi do kraju małoletniego, który został bezprawnie uprowadzony lub zatrzymany, może zostać wprowadzona do kodeksu postępowania cywilnego (KPC).
Powodem takiej zmiany jest wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) z 16 lutego 2023 roku, który dotyczył nakazu przekazania dzieci do Irlandii, po ich wcześniejszym wywiezieniu do Polski przez matkę. W związku z tą sprawą, zostało zadane pytanie prejudycjalne, czy artykuł 388(1) kodeksu postępowania cywilnego, umożliwiający wstrzymanie wykonania prawomocnego wyroku dotyczącego odebrania osoby podlegającej władzy rodzicielskiej lub pozostającej pod opieką, na wniosek podmiotów uprawnionych do złożenia skargi kasacyjnej w tego rodzaju sprawach – takich jak Rzecznik Praw Obywatelskich, Rzecznik Praw Dziecka i Prokurator Generalny – narusza prawo Unii Europejskiej, ponieważ te podmioty nie są sądem, a ich wniosek wstrzymujący wyrok powinien być poddany kontroli sądowej.
W swoim wyroku TSUE stwierdził, że konstrukcja przewidziana w polskim prawie narusza prawo UE. Ponadto projektodawcy zauważyli, że taki wniosek nie wymaga uzasadnienia, co jest sprzeczne z prawem Unii. W związku z tym, zaproponowano, że wniosek ten powinien zawierać uzasadnienie, wskazujące szczególne powody wstrzymania wykonania postanowienia. Zdaniem projektodawców, taka precyzja przepisów, zaproponowana przez Ministra Michała Wójcika – członka Rady Ministrów, umożliwi dalsze korzystanie z uprawnień wymienionych podmiotów, bez ryzyka wykonania prawomocnego wyroku nakazującego powrót dziecka do państwa, w którym miało stały pobyt, przed wniesieniem skargi kasacyjnej (termin na to wynosi cztery miesiące) lub przed jej rozpatrzeniem przez Sąd Najwyższy. W przeciwnym razie taka skarga stałaby się bezprzedmiotowa.
Przed wprowadzeniem noweli w kwietniu ubiegłego roku, o wstrzymaniu wykonania takiego wyroku decydował Sąd Apelacyjny w Warszawie. Mógł on wstrzymać wykonanie wyroku, jeżeli stwierdził, że powrót dziecka narażałoby je na poważne ryzyko szkody fizycznej lub psychicznej.
Etap legislacyjny: trafi do Sejmu
Drogi czytelniku przypominamy, że wszystkie sprawy prawne w tym sprawa, o jakiej piszemy, potrafią być zawiłe i często wymagają uzyskania pomocy prawnika. Warto przed podjęcie kraków prawnych zawsze omówić je z prawnikiem.
Skontaktuj się z nami już teraz. Przeanalizujemy Twoją sprawę i sprawdzimy dokładnie, co da się zrobić w Twojej sprawie. Nasi eksperci pomogli już niejednemu klientowi, który myślał, że jest już w sytuacji bez wyjścia.
Napisz do nas lub zadzwoń już teraz.
☎️ 579-636-527
📧 kontakt@legaartis.pl