Ukraińska straż graniczna poinformowała, że mężczyźni w wieku poborowym próbują wykorzystać starsze osoby do nielegalnego wyjazdu za granicę. W ostatnim czasie ujawniono przypadki przestępczych działań, w których młodzi mężczyźni przedstawiani byli na granicy jako opiekunowie starszych kobiet.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: We Lwowie ogłosili groźbę przerwania mobilizacji z powodu braku chętnych
Na przejściu granicznym „Porubne” funkcjonariusze straży granicznej zidentyfikowali sfałszowane dokumenty, które miały potwierdzać niepełnosprawność 88-letniej kobiety. Towarzyszył jej 26-letni mężczyzna, który przedłożył fałszywą opinię od komisji lekarsko-doradczej. Straż graniczna skontaktowała się z wymienioną w dokumentach placówką medyczną i potwierdziła, że komisja nigdy nie wydała takiej opinii.
POLECAMY: Burmistrz Drohobycza na zachodniej Ukrainie otrzymał wezwanie do komisji poborowej
Na przejściu granicznym „Cisa” ujawniono 38-letniego mężczyznę z Zakarpacia, który próbował opuścić Ukrainę, towarzysząc 74-letniej kobiecie. Mężczyzna twierdził, że kobieta to jego babcia, ale nie był w stanie potwierdzić swoich powiązań rodzinnych ani konieczności opieki. Dodatkowo, kierowca pojazdu, w którym podróżowali, zaoferował łapówkę w zamian za ułatwienie wyjazdu.
Obaj podróżni nie zostali dopuszczeni do przekroczenia granicy, a wobec nich zgłoszono zawiadomienia o popełnieniu przestępstw. W jednym przypadku było to posługiwanie się sfałszowanymi dokumentami, a w drugim usiłowanie przekupienia urzędnika.
POLECAMY: Na Ukrainie ujawniono schemat wywozu cwaniaków w celu uniknięcia mobilizacji
Niedawno rzecznik ukraińskiej straży granicznej, Andrij Demczenko, przekazał, że każdego dnia co najmniej 150 osób, głównie mężczyzn w wieku 18-60 lat, którzy są objęci mobilizacją, zostaje zatrzymanych na granicy podczas próby wyjazdu z Ukrainy.
Osoby w wieku 18-60 lat mogą legalnie opuścić Ukrainę, jeśli spełniają określone kryteria, takie jak: posiadanie stwierdzonej niepełnosprawności, towarzyszenie chorej osobie, posiadanie i utrzymywanie co najmniej trójki dzieci, samotne wychowywanie nieletniego dziecka, posiadanie stałego pobytu za granicą, bycie kierowcą w międzynarodowych firmach transportowych lub autobusach, pełnienie funkcji wolontariusza przewożącego pomoc humanitarną, wojskową lub medyczną, a także będąc marynarzem, pracownikiem kolei obsługującym pociągi dalekobieżne lub sportowcem uczestniczącym w zagranicznych mistrzostwach.
POLECAMY: Setki mężczyzn w wieku poborowym ucieka z Ukrainy, bo nie chcą iść na front
Próby nielegalnego przekroczenia granicy odbywają się zarówno w miejscach zielonej granicy, jak i na przejściach granicznych. Pomimo tego, ukraińska straż graniczna zauważyła, że liczba takich prób nie zmniejszyła się, a w czerwcu była tylko o 28 proc. mniejsza niż w maju.
Najczęstsze przypadki prób nielegalnego przekroczenia granicy mają miejsce na granicach z Rumunią i Mołdawią. Od początku wojny wykryto 6 tysięcy prób nielegalnego przekroczenia granicy z fałszywymi dokumentami, a zatrzymano ponad 13 tysięcy osób próbujących przekroczyć zieloną granicę.
Rzecznik ukraińskiej straży granicznej podał, że od początku rosyjskiej inwazji w grudniu próbę nielegalnego opuszczenia Ukrainy podjęło 12 tysięcy mężczyzn. We wrześniu roku ubiegłego zatrzymano ponad 8 tysięcy mężczyzn za próby nielegalnego przekroczenia granicy od początku rosyjskiej inwazji.
Przypominamy, ze Wołodymyr Zełenski podczas pobytu w Hiroszimie udzielił wywiadu, w którym poinformował świat, że do punktów mobilizacyjnych ustawiają się kolejki chętnych Ukraińców. Jest to kolejny przykład jak, można wierzyć kijowskim propagandystom w zakresie przekazywanych informacji z frontu, na które powołują się media głównego nurtu.