W związku z potwierdzeniem kolejnych działań niepożądanych szczepionki Jcovden (znanej wcześniej jako „COVID-19 Vaccine Janssen”, a potocznie jako „Johnson & Johnson”), Rzecznik Praw Pacjenta podejmuje ponownie z urzędu sprawy, w których wcześniej nie mógł przyznać świadczenia kompensacyjnego.
Z komunikatu zamieszczone na stronie RPP wynika, że dotyczy to sytuacji, w których u osób po przyjęciu tego „cudownego” eliksiru wystąpiło zapalenie mięśnia sercowego lub zapalenie osierdzia. Osoby, które doświadczyły takich działań niepożądanych odczynów poszczepiennych, a wcześniej nie zgłosiły wniosku do Rzecznika w celu uzyskania świadczenia, wciąż mają możliwość takiego zgłoszenia.
Rzecznik podkreśla, że przysługuje im możliwość uzyskania świadczenia z Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych jedynie w przypadku, gdy wystąpił jeden z działań niepożądanych wymienionych w Charakterystyce Produktu Leczniczego. Chodzi tutaj o odczyny poszczepienne, które zostały zaobserwowane podczas badań klinicznych oraz te, które zostały zidentyfikowane po rejestracji produktu. Warto zaznaczyć, że lista takich działań jest ciągle aktualizowana, ponieważ wciąż pojawiają się nowe działania niepożądane globalnego eksperymentu, jaki został przeprowadzony na ludziach, który przyjęli te „cudowne eliksiry” nieszczęścia.
„Z uwagi na zidentyfikowane przypadki zapalenia osierdzia po szczepionce Jcovden, Rzecznik wznowił z urzędu postępowania w tych sprawach, aby umożliwić ponowną ocenę przez zespół ekspertów. W przypadku pozytywnej oceny, pacjenci zostaną objęci świadczeniem zgodnie z obowiązującymi przepisami” – czytamy w komunikacie.
Zgodnie z ustawą, osoby, które doznały określonych działań niepożądanych uwzględnionych w Charakterystyce Produktu Leczniczego po wykonaniu szczepienia, mają rok od daty aktualizacji, aby złożyć wniosek o przyznanie świadczenia kompensacyjnego.
RPP zwraca się do wszystkich osób, które doznały zapalenia mięśnia sercowego lub osierdzia po szczepieniu Jcovden, co skutkowało pobytem w szpitalu przez co najmniej 14 dni, do złożenia wniosku. Termin upływa 4 lipca 2024 roku.
Z danych NIZP-PZH wynika, że w Polsce podano blisko 2,9 mln dawek tej szczepionki.