Liczba krajów z nowymi ogniskami cholery wzrosła o dziewięć do 25 od początku 2023 roku. Według nowego raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) ryzyko rozprzestrzenienia się choroby na całym świecie jest niezwykle wysokie.
Co najmniej 25 państw zgłosiło nowe przypadki cholery od stycznia tego roku do połowy lipca, podała WHO. W 2022 r. w tym samym okresie było ich 16. Łącznie 30 krajów zgłosiło w ubiegłym roku ogniska cholery, o 50 procent więcej niż średnia z poprzednich lat.
Jednak ostatnie epidemie były bardziej śmiertelne, z najwyższymi wskaźnikami śmiertelności od dekady. Kontynent afrykański został uznany za najbardziej dotknięty. Tam cholera została wykryta w 14 krajach, takich jak Kamerun, Demokratyczna Republika Konga, Etiopia, Malawi, Mozambik, Somalia, RPA i Kamerun. Jedno ognisko zostało zgłoszone przez Indie w dniu 25 maja. Afganistan i Syria są również dotknięte cholerą.
WHO przyznaje, że powstrzymanie ognisk infekcji pozostaje wyzwaniem.
„Wśród czynników są niedobory doustnej szczepionki przeciwko cholerze i materiałów eksploatacyjnych do kontroli cholery, nadmierne obciążenie zdrowia publicznego i personelu medycznego zajmującego się wieloma równoległymi ogniskami i innymi sytuacjami kryzysowymi. Biorąc pod uwagę dużą liczbę ognisk i ich rozszerzającą się geografię, a także niedobory szczepionek i innych zasobów, WHO nadal ocenia ryzyko [rozprzestrzeniania się cholery] na całym świecie jako bardzo wysokie” – stwierdziła organizacja w swoim raporcie.
WHO zauważa, że „po dziesięcioleciach postępów w kontroli cholery, liczba przypadków ponownie wzrasta, nawet w krajach, w których choroba nie występowała od lat”. Raport wymienia ubóstwo i konflikty jako jedne z czynników napędzających rozprzestrzenianie się choroby. Jednocześnie wpływ mają również czynniki spowodowane zmianami klimatu.