Trzech prawników reprezentujących amerykańskie linie lotnicze Southwest zostało zobowiązanych przez sąd w Teksasie do udziału w „kursie dotyczącym wolności religijnej”. Decyzja ta wynika z wyroku sądu, który stwierdził, że firma zlekceważyła jego wytyczne w kwestii oskarżeń o dyskryminację religijną wobec jednej ze stewardess. Informację przekazał serwis BBC w czwartek.
W maju tego roku sędzia opowiedział się po stronie stewardessy linii Southwest, która twierdziła, że została zwolniona za wyrażenie swojego sprzeciwu wobec aborcji. Wyrok sądu nakazywał przywrócenie stewardessy Charlene Carter na stanowisko oraz wypłacenie jej ponad 5 milionów dolarów zadośćuczynienia.
Linie lotnicze zaskarżyły tę decyzję, argumentując, że Carter publikowała obraźliwe treści na Facebooku oraz napastowała liderkę związku zawodowego.
Carter utrzymuje, że została zwolniona po tym, jak nazwała liderkę związku „podłą” z powodu jej udziału w Marszu Kobiet popierającym prawo do aborcji, który miał miejsce w Waszyngtonie w 2017 roku. Stewardessa, według Southwest, nie tylko publikowała takie treści publicznie, ale także nękała kobietę w prywatnych wiadomościach.
Sąd w Teksasie w ostatecznym rozstrzygnięciu stwierdził, że linie lotnicze prześladowały Carter z powodu jej przekonań religijnych oraz naruszyły jej prawo do wolności słowa. W efekcie nakazał Southwest, aby firma nie dyskryminowała stewardess na tle jej przekonań religijnych oraz praktyk, włącznie z tymi wyrażonymi w mediach społecznościowych i dotyczącymi aborcji. Sąd dodatkowo skonstatował, że Southwest „nawet nie zbliżyły się do wypełnienia” jego nakazów.
Sędzia orzekł, że linie lotnicze zachowały się tak, jakby ich polityka dotycząca wypowiedzi pracowników była dla nich ważniejsza od federalnych praw dotyczących wolności słowa. Obecnie prawnicy linii lotniczych zostali zobowiązani do uczestnictwa w kursie zorganizowanym przez Alliance Defending Freedom (AFD), chrześcijańską i konserwatywną grupę wspierającą prawa prawne. Przedstawiciele prawniczy Southwest zapowiedzieli również odwołanie od tej decyzji.