W dniach 14 i 15 sierpnia bieżącego roku, 149 cudzoziemców podjęło próbę nielegalnego przekroczenia granicy zielonej i dostania się na obszar Polski. Dodatkowo w związku z tym incydentem zatrzymano dwóch kurierów. Incydent miał miejsce na terenie chronionym przez jednostki Straży Granicznej w Białowieży, Narewce, Mielniku i Dubiczach Cerkiewnych. Migranci, którzy próbowali nielegalnie wkroczyć na terytorium Polski, pochodzili z różnych krajów takich jak Afganistan, Syria, Erytrea, Somalia, Irak, Maroko i Pakistan.
POLECAMY: Straż Graniczna zatrzymała Gruzina i Ukraińca w związku z przemytem imigrantów
Wczoraj, na terenie podlegającym odpowiedzialności Placówki SG w Dubiczach Cerkiewnych, zatrzymano dwóch kurierów. 23-letni obywatel Ukrainy usiłował wykorzystać swoje auto do przewiezienia 4 Syryjczyków głębiej na Zachód Europy, natomiast jego 51-letni rodak próbował przetransportować 2 Irakijczyków i 3 Syryjczyków.
Według informacji przekazanych przez Straż Graniczną, w sobotę z Białorusi próbowało nielegalnie dostać się do Polski 160 osób, w tym obywatele Somalii, Egiptu, Etiopii i Sri Lanki. Trzech obywateli Ukrainy zostało zatrzymanych za udzielanie pomocy w tych działaniach.
Wg komunikatu opublikowanego w czwartek przez biuro prasowe Straży Granicznej, ostatni spośród dwunastu kontenerów, będących elementami elektronicznej bariery na granicy polsko-rosyjskiej, został zainstalowany wczoraj. Kontenery te są kluczowymi składnikami tej elektronicznej bariery, łączącymi różne systemy na danym odcinku granicy.
Prawie wszystkie, a mianowicie 1932 słupy, na których zamontowane są kamery, zostały już ustawione. Prace nad instalacją kabli sieciowych i transmisyjnych (przewidywanych na prawie 200 km) są na ostatnim etapie. Ponadto, kable detekcyjne (obecnie na odległość ponad 60 km) są również obecnie montowane. Proces instalacji kamer jest w toku, a ich funkcjonalność jest obecnie testowana.
Względem ciągle trwających prac przy granicy, Centrum Nadzoru jest przygotowywane w siedzibie Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej w Kętrzynie. To tam, sygnały z kamer i czujników będą analizowane. Centrum będzie zawierać 12 stanowisk operatorskich, 2 techniczne oraz stanowisko kierownika grupy.
Planowany termin ukończenia całego systemu elektronicznego na granicy z Rosją to koniec września. Projekt jest realizowany przez polską firmę Telbud, z którą Straż Graniczna podpisała umowę w grudniu poprzedniego roku. Koszt kontraktu wynosi ponad 373 miliony złotych.