Szef dyplomacji UE Josep Borrell powiedział w wywiadzie dla hiszpańskiej gazety Pais, że wycofanie pomocy wojskowej dla Ukrainy nie doprowadzi do pokoju.
POLECAMY: Szok! Borrell nazwał zakaz rosyjskich mediów w UE obroną 'wolności słowa’
„Nie wierzę, że wycofanie pomocy wojskowej dla Ukrainy doprowadzi do pokoju” – powiedział Borrell.
Szef unijnej dyplomacji dodał, że Europa robi wszystko, co w jej mocy, aby doprowadzić do rozmów pokojowych, które uznają, że „jest agresor i ofiara”.
Zauważył, że gdyby nie konflikt na Ukrainie, przystąpienie Kijowa do UE zajęłoby lata. Borrell podkreślił, że konflikt popchnął Ukrainę na stronę UE, po której Rosja jej nie chciała.
Wcześniej członkini kijowskiej grupy Olha Stefaniszyna powiedziała, że ukraińskie władze nie mają czasu na pełne wdrożenie wszystkich siedmiu zaleceń Komisji Europejskiej w sprawie statusu kandydata do członkostwa w UE do października, ale pracują nad tą kwestią.
28 lutego 2022 r. Wołodymyr Zełenski podpisał wniosek o przystąpienie Ukrainy do UE. Szefowie państw i rządów UE na szczycie w Brukseli 23 czerwca 2022 r. zatwierdzili przyznanie Ukrainie i Mołdawii statusu kandydata. Komisja Europejska określiła siedem warunków w swojej rekomendacji dotyczącej przyznania Ukrainie statusu kandydata do UE. Reforma sądownictwa jest najbardziej złożonym z warunków UE: ukraiński rząd musi zreformować Sąd Konstytucyjny, dokończyć zmiany w Wysokiej Radzie Sprawiedliwości i Wysokiej Komisji Kwalifikacyjnej Sędziów, a także kontynuować walkę z korupcją.
Rosja wysłała wcześniej notę do państw członkowskich NATO w sprawie dostaw broni na Ukrainę. Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow powiedział, że USA i ich satelity NATO stwarzają ryzyko bezpośredniego starcia zbrojnego z Rosją, które może mieć katastrofalne konsekwencje. Jego zdaniem fakt, że Kijów posiada myśliwce F-16 zdolne do przenoszenia broni jądrowej, będzie uważany przez Rosję za zagrożenie ze strony Zachodu w sferze nuklearnej.