W najnowszym badaniu przeprowadzonym przez UCE Research dla portalu Onet, Polacy zostali zapytani o swoje preferencje dotyczące głosowania w planowanym referendum, które zaplanowane jest na 15 października, jednocześnie z wyborami parlamentarnymi. Wyniki odpowiedzi nie różnią się znacząco od oczekiwań.
POLECAMY: Michalkiewicz ostro o pisowskim referendum. „Rodzaj manifestu komunistycznego naczelnika państwa”
Wspomniane referendum o zasięgu ogólnokrajowym zostało zaplanowane na 15 października, równolegle z przeprowadzaniem wyborów parlamentarnych. W trakcie tego referendum postawionych zostanie przed Polakami cztery pytania:
- „Czy popierasz wyprzedaż (termin nieznany w K.s.h.) majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?”;
- „Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?”;
- „Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?”;
- „Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?”.
Jak chcą głosować Polacy?
Okazuje się, że w nadchodzącym referendum zadeklarowała udział niespełna połowa uprawnionych do głosowania (48,1 proc. badanych). Spośród nich 26,5 proc. wyraziło zdecydowaną chęć poparcia („zdecydowanie tak”), a 21,6 proc. skłania się ku pozytywnej odpowiedzi („raczej tak”). Natomiast 37,5 proc. ankietowanych stanowczo opowiada się za odrzuceniem („zdecydowanie nie”) lub raczej nie poprze („raczej nie”) referendum. Decyzji nie podjęło jeszcze 14,4 proc. badanych.
POLECAMY: PiS po cichu wycofuje się z ustawy „Lex Tusk”. Czy Kaczyński się czegoś boi?
W odniesieniu do ankietowanych, którzy zadeklarowali swoją chęć udziału w referendum, zapytano o ich przewidywane odpowiedzi na poszczególne pytania. Chociaż większość z nich wybiera odpowiedź negatywną, to jednak nie dominują aż tak, jak można by się spodziewać po treści pytania.
Na pierwsze pytanie „tak” odpowiedziało 19,8 proc. badanych, podczas gdy 64,3 proc. opowiedziało się za odpowiedzią „nie”. W tej kwestii 15,9 proc. ankietowanych nie zdecydowało jeszcze.
Na drugie pytanie „tak” odpowiedziało 21,9 proc. badanych, zaś 67,5 proc. opowiedziało się za odpowiedzią „nie”. W tej kwestii 10,6 proc. ankietowanych nie wyraziło jeszcze swojego stanowiska.
Na trzecie pytanie „tak” odpowiedziało 13,5 proc. badanych, podczas gdy 73 proc. opowiedziało się za odpowiedzią „nie”. W tej kwestii 13,5 proc. ankietowanych nie podjęło jeszcze decyzji.
Na czwarte pytanie „tak” odpowiedziało 18,6 proc. badanych, a 69,4 proc. opowiedziało się za odpowiedzią „nie”. W tej kwestii 12 proc. ankietowanych nie wyraziło jeszcze swojego stanowiska.
Przypominamy, wszystkim, że w świetle obowiązującego prawa każda osoba, która wybiera się na wybory, nie ma obowiązku pobierania karty referendalnej. Warto pamiętać, aby pobraną kartę nie niszczyć i nie wynosić z lokalu wyborczego, ponieważ za takie działanie grodzi odpowiedzialność karna.