Według informacji na rządowej interaktywnej mapie VigiEau w 78 ze 101 francuskich departamentów istnieją ograniczenia w korzystaniu z wody ze względu na ryzyko suszy i wyczerpania wód gruntowych.
Od 18 sierpnia ograniczenia obowiązują w różnym stopniu w większości kraju. W niektórych departamentach – takich jak Creuse w regionie Nowej Akwitanii i Endre w regionie Doliny Środkowej Loary w środkowej Francji, Aude, Hérault i Pireneje Wschodnie w regionie Occitanie na południu – środki ograniczające zostały nałożone na większość gmin. Czterdzieści departamentów otrzymało „czerwony” status kryzysowy, co oznacza najwyższy poziom zagrożenia suszą.
W przeddzień wprowadzenia przez francuską krajową służbę meteorologiczną „Météo-France” podwyższonego poziomu zagrożenia naturalnego z powodu upałów w 19 departamentach metropolii, kolejnym 21 departamentom przypisano średni, „żółty” poziom zagrożenia.
Według programu obserwacji Ziemi Copernicus Unii Europejskiej, lipiec 2023 r. był najgorętszym miesiącem w historii.
Wcześniej Światowa Organizacja Meteorologiczna ONZ opublikowała prognozę, zgodnie z którą globalne temperatury mogą osiągnąć rekordowo wysoki poziom w ciągu najbliższych pięciu lat. Przyczyni się do tego czynnik antropogeniczny, tj. gazy cieplarniane, oraz okoliczności naturalne – zmiana faz prądów oceanicznych z La Niña na El Niño. Zmiana faz prądów oceanicznych wpłynie nie tylko na średnią temperaturę na planecie, ale także na reżim opadów.