Liczba osób hospitalizowanych z potwierdzonym zakażeniem bakterią Legionella pneumophila wzrosła do 71 w województwie podkarpackim. Informację tę przekazał Jaromir Ślączka, dyrektor sanepidu w Rzeszowie, w środę agencji prasowej PAP. W wyniku tego wydarzenia zmarły trzy osoby.
POLECAMY: W Rzeszowie powołano sztab kryzysowy w związku z przybywającą ilością zakażeń
Według danych Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Rzeszowie, wynikających z przeprowadzonej diagnostyki, potwierdzono łącznie 68 przypadków zakażenia bakterią Legionella pneumophila u osób hospitalizowanych w Rzeszowie i w powiecie rzeszowskim, a także dwóch osób w ZOZ w Dębicy (pracujących na co dzień w Rzeszowie) oraz jednej osobie w Przemyślu.
Dyrektor Ślączka zaznaczył, że spośród 20 nowych przypadków potwierdzonego zakażenia, 20 dotyczy pacjentów już przebywających w szpitalach. Jednakże podkreślił, że to nie osoby, które właśnie zostały przyjęte do placówek medycznych.
Wśród pacjentów z potwierdzonym zakażeniem 50 pochodzi z Rzeszowa, 14 z powiatu rzeszowskiego, 3 z powiatu dębickiego, a po jednej osobie z powiatów ropczycko-sędziszowskiego, niżańskiego, stalowowolskiego i przemyskiego.
Dyrektor Ślączka przekazał, że „łączna liczba pacjentów z potwierdzonym wynikiem w kierunku Legionella pneumophila w woj. podkarpackim na dzień 23 sierpnia wynosi 71”. Podkreślił również, że prowadzone jest dochodzenie epidemiologiczne w celu znalezienia źródła zakażenia oraz podejmowane są działania przeciwepidemiczne, w tym kontrole i badania laboratoryjne wody.
Pierwsze wyniki badań próbek wody ciepłej i punktów poboru, które zostały pobrane, będą dostępne w poniedziałek. Czas oczekiwania na wyniki badań w kierunku Legionella pneumophila wynosi do 10 dni od momentu pobrania próbek.
Tymczasem, trzy osoby już zmarły z powodu zakażenia bakterią Legionella pneumophila. Jeden zmarły pacjent przebywał na oddziale alergologii w Podkarpackim Centrum Chorób Płuc przy ul. Rycerskiej w Rzeszowie. Był to pacjent w stanie ciężkim z problemami kardiologicznymi, jak poinformował Andrzej Sroka, rzecznik Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego, do którego należy wspomniane Centrum. Kolejny zmarły pacjent pochodził z oddziału chemioterapii w tym samym centrum, również przy ul. Rycerskiej w Rzeszowie. Informację tę przekazał Andrzej Sroka nieco później.
W związku z sytuacją w najbliższy weekend – 26 i 27 sierpnia w Rzeszowie przeprowadzona zostanie dezynfekcja sieci wodociągowej. Są to działania prewencyjne. To standardowa, nieszkodliwa dla zdrowia procedura. W wodzie może być jedynie wyczuwalna większa ilość chloru – poinformował w środę magistrat.