Rachunki za dostarczaną energię elektryczną w Polsce wyraźnie wzrosły. Osoby kierujące gospodarstwami domowymi są teraz zmuszone zapłacić znacznie więcej za typowe zużycie energii niż wcześniej. Ten stan rzeczy skłonił wielu Polaków do podejmowania działań mających na celu ograniczenie zużycia prądu, co zasadniczo jest rozsądnym podejściem. Niemniej jednak, od 1 października, wprowadzenie nowelizacji ustawy pod przewodnictwem prezydenta Andrzeja Dudy skutkować będzie zmianą cen energii elektrycznej.
Warto zrozumieć, że podwyżki cen prądu od momentu wybuchu konfliktu na Ukrainie stanowiły istotne wyzwanie finansowe dla polskich gospodarstw domowych. Wysokie rachunki za energię zmusiły wiele rodzin do mądrego i oszczędnego zarządzania zużyciem prądu, co ma swoje korzyści zarówno dla portfela, jak i dla środowiska. Wprowadzenie nowelizacji ustawy w dniu 1 października to krok mający na celu złagodzenie tego obciążenia finansowego.
W ramach wprowadzanych zmian, prezydent Andrzej Duda skoncentrował się na modyfikacji cen energii elektrycznej. Zmiany te będą miały wpływ na szerokie spektrum społeczeństwa, włączając w to gospodarstwa domowe, małe i średnie przedsiębiorstwa oraz placówki publiczne, takie jak szpitale i szkoły. Mimo że wzrost cen energii elektrycznej był wyzwaniem, nowe regulacje mogą przynieść pewną ulgę dla gospodarstw domowych i biznesów, które do tej pory odczuwały znaczący wzrost kosztów energetycznych.
Nowe ceny za prąd od 1 października
Nadechodzi okres zimowy, co wiąże się z przygotowaniami do wzrostu rachunków, w tym również tych za prąd. W sezonie zimowym koszty nie tylko ogrzewania rosną, ale również wydatki na oświetlenie wzrastają z powodu krótszych dni. Konieczność dłuższego oświetlania naszych domów i mieszkań oraz zwiększone korzystanie z urządzeń elektrycznych podczas dłuższych godzin spędzanych w pomieszczeniach, prowadzi do zwiększonego zużycia energii.
Jednakże, aby złagodzić tę sytuację, prezydent Andrzej Duda niedawno zatwierdził zmiany w ustawie dotyczącej ochrony odbiorców energii elektrycznej. Te zmiany wprowadzają nowe taryfy cenowe za prąd, które zaczną obowiązywać już od 1 października 2023 roku.
Nowe ceny prądu będą wprowadzone dla różnych kategorii odbiorców, włączając w to samorządy, małe i średnie przedsiębiorstwa, placówki zdrowia, placówki edukacyjne takie jak szpitale, szkoły, przedszkola oraz instytucje opiekuńcze takie jak żłobki i miejsca opieki nad osobami niepełnosprawnymi. Zgodnie z nowymi regulacjami, ceny prądu dla tych grup odbiorców ulegną zmianie. Od 1 października opłata za 1 megawatogodzinę energii nie wyniesie już 785 złotych, jak miało to miejsce dotychczas, lecz 693 złote. To znaczący spadek, który na pewno przyniesie ulgę małym i średnim przedsiębiorcom. Jednakże, te zmiany wpłyną także na odbiorców indywidualnych.
Rachunki domowe również niższe
Jeśli nie prowadzisz działalności gospodarczej, to cena za jednostkę zużytego prądu pozostanie niezmieniona. Ta zmiana będzie jednak wpływać na twoje rachunki, które ostatecznie będą niższe. Nowa ustawa, którą podpisał prezydent, wprowadza także zwiększenie limitów zużycia energii, przy których obowiązują zamrożone ceny.
Zgodnie z nowymi przepisami, limity te ulegną podwyższeniu w następujący sposób:
- Dla gospodarstw domowych, średniego zużycia energii wzrośnie z 2000 kWh rocznie do 3000 kWh rocznie. Oznacza to, że jeśli mieszkasz w zwykłym gospodarstwie domowym i zużywasz do 3000 kWh energii rocznie, to ceny pozostaną na stałym poziomie.
- Gospodarstwa domowe, w których przebywa osoba niepełnosprawna, będą mogły zużyć więcej energii po stałych cenach. Limit wzrośnie z 2600 kWh rocznie do 3600 kWh rocznie, co pozwoli rodzinom z osobami niepełnosprawnymi na bardziej elastyczne korzystanie z energii elektrycznej.
- Posiadacze Karty Dużej Rodziny oraz rolnicy skorzystają także z podwyższonych limitów. Dla tej grupy limit wzrośnie z 3000 kWh rocznie do 4000 kWh rocznie. To istotna zmiana, która pomoże większym rodzinom oraz osobom prowadzącym działalność rolniczą utrzymać kontrolę nad wydatkami na energię.
Wszystkie te zmiany mają na celu dostosowanie cen energii elektrycznej do różnych potrzeb i sytuacji gospodarstw domowych. Przy podwyższonych limitach zużycia energii, większa liczba osób i rodzin będzie mogła skorzystać z korzyści związanych z zamrożonymi cenami energii elektrycznej.