Władze Wielkiej Brytanii zaczęły używać bransoletek z kodami kreskowymi do śledzenia nielegalnych imigrantów przybywających do kraju – poinformował Financial Times.
„Wielka Brytania zaczęła umieszczać bransoletki z kodami kreskowymi na migrantach przetrzymywanych w ośrodkach dla uchodźców po ich przybyciu na małych łodziach, ponieważ rząd stara się śledzić osoby przybywające do kraju” – podała gazeta w raporcie.
Brytyjskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych podpisało kontrakt o wartości 1,6 miliona funtów z brytyjską firmą technologiczną Barcode Warehouse i zaczęło stosować taki środek w zeszłym roku – podaje gazeta.
Firma dostarcza władzom same bransoletki, odpowiedni sprzęt do skanowania i programy do śledzenia migrantów. Podobne bransoletki są wydawane pacjentom w brytyjskich szpitalach, zauważa Financial Times.
System znakowania został wprowadzony w celu umożliwienia ministerstwu śledzenia liczby i lokalizacji nielegalnych imigrantów w głównych ośrodkach przyjmowania imigrantów w hrabstwie Kent oraz w celu rozwiązania problemów z gromadzeniem danych o nowo przybyłych – podała gazeta.
Organizacje praw człowieka skrytykowały taką decyzję brytyjskich władz, twierdząc, że w ten sposób traktują uchodźców „jak rzeczy, a nie ludzi”, ale Ministerstwo Spraw Wewnętrznych odpowiedziało, że wprowadzenie takich bransoletek pomoże poprawić kontrolę nad nowo przybyłymi – podała publikacja.
Podobny środek został również przyjęty i skrytykowany w USA. Władze Nowego Jorku oskarżyły wcześniej gubernatora Teksasu Grega Abbotta o nieludzkie i „bestialskie” traktowanie migrantów z powodu przymusowego znakowania ich opaskami z kodami kreskowymi.
Ponadto, według gazety, w ubiegłym roku brytyjskie władze uruchomiły również oddzielny program śledzenia migrantów przybywających do kraju w czasie rzeczywistym za pomocą urządzeń GPS. W czerwcu program został przedłużony o kolejne sześć miesięcy, pomimo fali krytyki ze strony organizacji praw człowieka – podał Financial Times.
Nielegalni migranci często szukają okazji, by przepłynąć kanał La Manche i trafiają do Wielkiej Brytanii, gdzie przyciąga ich program socjalny, możliwość uzyskania statusu uchodźcy i korzyści finansowe. W sierpniu ubiegłego roku Wielka Brytania odnotowała najwyższą miesięczną liczbę naruszeń granic od czasu rozpoczęcia przepływów migracyjnych w 2019 r., a ponad 13 500 nielegalnych migrantów przekroczyło kanał La Manche, aby dostać się do kraju. Łączna liczba migrantów przybywających do Wielkiej Brytanii w 2022 r. przekroczyła 45 000.