Termin składania zeznań podatkowych za rok 2021 w Niemczech wygasa ostatecznie 31 sierpnia. Mieszkańcy mieli okazję skorzystać z dłuższego okresu niż zazwyczaj na przedłożenie swoich deklaracji podatkowych dotyczących tego roku. To przedłużenie wynikało z wpływu pandemii koronawirusa na funkcjonowanie różnych sfer życia społecznego, w tym także na procesy podatkowe. Niemniej jednak, wyznaczony termin składania dokumentów podatkowych zbliża się nieuchronnie.
Co czeka mieszkańców, jeśli nie zdążą dostarczyć swoich zeznań podatkowych na czas? Brak dostarczenia zeznań w terminie może prowadzić do poważnych konsekwencji. W pierwszej kolejności, osoby te narażają się na ryzyko nałożenia grzywny. Urzędy podatkowe w Niemczech są uprawnione do wymierzenia kar pieniężnych za opóźnione złożenie deklaracji. Dodatkowo, istnieje możliwość nałożenia odsetek od zaległości podatkowych, co może zwiększyć kwotę, jaką podatnik będzie musiał uiścić.
Ponadto, w przypadku niestawienia się z zeznaniem podatkowym, urząd podatkowy może podjąć działania mające na celu oszacowanie wysokości należnego podatku na podstawie dostępnych informacji. Niemniej jednak taka procedura może nie uwzględniać wszystkich korzyści podatkowych, których osoba mogłaby się dopiąć, gdyby przedstawiła kompletną deklarację.
31 sierpnia upływa ostateczny termin złożenia zeznania podatkowego
W Niemczech, pracownicy opłacają podatek dochodowy bezpośrednio ze swoich wynagrodzeń co miesiąc. Podatek ten jest automatycznie potrącany, więc zwykle nie wymaga to dodatkowych działań ze strony pracowników. Dodatkowe opłaty są konieczne tylko wtedy, gdy osiągane są inne źródła dochodów. Niemniej jednak, przekazywanie zeznań podatkowych może być opłacalne nawet w przypadku braku prawnego obowiązku do tego. Zwłaszcza dla małżeństw, które zawarły związek małżeński, rodziców, których świadczenia rodzinne nie zostały jeszcze uwzględnione, lub osób, które zmieniły pracodawcę, istnieje możliwość odzyskania znacznych kwot, sięgających kilkuset euro.
W przypadku osób zdecydowanych samodzielnie przygotować zeznanie podatkowe, obowiązują one inne terminy niż ci, którzy korzystają z usług doradców podatkowych. Osoby, które planują złożenie zeznania za rok 2022 na własną rękę, mają czas do 30 września 2023 roku. Z racji, że 30 września wypada w weekend, ostateczny termin zostaje przeniesiony na 2 października 2023 roku. Natomiast dla osób korzystających z usług doradców podatkowych, termin składania zeznań podatkowych za rok podatkowy 2022 przypada na 31 lipca 2024 roku.
Warto wspomnieć, że sytuacja zmienia się w zależności od roku podatkowego. Na przykład, dla roku podatkowego 2021, termin składania zeznań przez osoby korzystające z usług doradców podatkowych wygasa 31 sierpnia 2023 roku. Te zmienne terminy uwzględniają specyfikę prawa podatkowego i pozwalają podatnikom na dostosowanie się do przepisów w zależności od swoich potrzeb i sytuacji finansowej.
Osoby składające zeznanie podatkowe zbyt późno narażają się na grzywny
Dla niektórych osób może wydawać się, że okres na złożenie zeznania podatkowego jest zbyt długi. Zazwyczaj termin składania zeznań podatkowych dla księgowych mija w lipcu, jednak z powodu pandemii koronawirusa został przesunięty o dwa miesiące. Ci, którzy przygotowali zeznanie samodzielnie, musieli dostarczyć je do urzędu skarbowego do 31 października 2022 roku. Ale co się stanie, jeśli mimo obowiązku prawnego zeznanie podatkowe nie zostanie złożone?
Każdy, kto przekroczy termin składania zeznania podatkowego, naraża się na nałożenie grzywn. Urzędy skarbowe mogą wymierzyć opłaty za opóźnienie w złożeniu zeznania podatkowego, a nawet nałożyć kary pieniężne wraz z odsetkami, donosi centrum doradztwa konsumenckiego. Pracownicy urzędu skarbowego mogą także oszacować wysokość należnego podatku, co zazwyczaj nie jest korzystne dla podatnika, ponieważ urząd nie ma pełnej wiedzy o jego osobistych wydatkach. Nawet w takiej sytuacji obowiązek złożenia zeznania podatkowego nadal pozostaje in force.