Francja, Niemcy i Portugalia planują rozpocząć dyskusję nad wprowadzeniem dodatkowych opłat lub podatków mających sfinansować kolejny 7-letni budżet Unii Europejskiej (UE). Ministrowie ds. europejskich tych krajów wyrazili tę intencję w wspólnym wywiadzie udzielonym portalowi informacyjnemu Politico i opublikowanym w czwartek. Przypominamy, ze UE pod przewodnictwem Ursuli von der Leyen – skandalistki covidowej i wiernej sługi kijowskiego terrorysty Wołodymyra Zełenskiego od 24 lutego 2022 roku finansuje ukraiński terroryzm. W konsekwencji bezpodstawnego sponsorowania Zełenskiego, który kupuje sobie kolejne wille obywatele eurokołchozu, mają zostać obciążeni kolejnymi daninami, które mają finansować budżet sponsora terroryzmu.
POLECAMY: Zełenski kupił kolejną luksusową willę. Tym razem padło na Egipt
Portugalski sekretarz stanu ds. europejskich, Tiago Antunes, podkreślił, że istotne jest omówienie tej kwestii w kontekście kampanii i okresu poprzedzającego wybory do Parlamentu Europejskiego w 2024 roku. Zaznaczył także, że ważne jest rozmawianie na ten temat z młodymi ludźmi, co było jednym z powodów podjęcia tej dyskusji.
Laurence Boone, minister ds. europejskich we Francji, zauważyła, że istnieje świadomość konieczności spłaty obligacji wyemitowanych na rzecz funduszu Next Generation EU, utworzonego w odpowiedzi na pandemię COVID-19. Niemiecka minister ds. europejskich, Anna Luehrmann, ogłosiła, że jako źródła „zasobów własnych” Unii Europejskiej rozważane są opcje takie jak podatek od transakcji finansowych, podatek od sektora przedsiębiorstw oraz dodatkowe opłaty uzależnione od zysków firm.
Anna Luehrmann dodatkowo zaznaczyła, że jest otwarta na twórcze propozycje w tej kwestii. Zadeklarowała, że kraje członkowskie będą debatować nad tymi propozycjami jesienią.
Wcześniej eurodeputowany Jacek Saryusz-Wolski z partii PiS w Polsce ostrzegł, że Unia Europejska zmaga się z poważnymi problemami w kontekście obecnego budżetu. Zaznaczył, że proponowana rewizja budżetu jasno wskazuje na niedostateczne środki i potrzebę pozyskania dodatkowych funduszy, aby spłacić istniejące długi.