Na koniec pierwszego półrocza 2023 roku, zadłużenie wszystkich firm zarejestrowanych w Krajowym Rejestrze Długów osiągnęło ponad 9,4 miliarda złotych, zgodnie z danymi dostarczonymi przez Biuro Informacji Gospodarczej Krajowego Rejestru Długów.
Według informacji z tego samego źródła, co dziewiąta firma, która jest zadłużona, ma zaległości w płatnościach wobec co najmniej trzech wierzycieli. Te zaległości łącznie wynoszą 3,4 miliarda złotych i stanowią jedną trzecią całkowitego zadłużenia firm.
Prezes zarządu KRD BIG, Adam Łącki, podkreślił, że choć firmy wielokrotnie zadłużone stanowią tylko około 11 procent wszystkich zadłużonych przedsiębiorców, to ich długi sięgają ponad jednej trzeciej całkowitej sumy zadłużenia.
POLECAMY: Polska rozpoczęła wydawać Ukrainie mężczyzn, którzy wyjechali z kraju
Problemy z wielokrotnym zadłużeniem są szczególnie dotkliwe w sektorach handlu i transportu, które łącznie mają do spłaty odpowiednio 858 milionów złotych i 667,4 miliona złotych. Razem, przedsiębiorstwa z tych branż zadłużone są na ponad 1,5 miliarda złotych. Ponadto, 7550 firm handlowych i 4953 firm transportowych ma zaległości wobec trzech lub więcej wierzycieli. Sektor budownictwa również boryka się z problemem wielokrotnego zadłużenia, z 568 milionami złotych do spłaty i 4765 multidłużnikami w KRD. Przetwórstwo przemysłowe również znajduje się w trudnej sytuacji, z 3226 wielokrotnie zadłużonymi podmiotami i długiem wynoszącym 448,4 miliona złotych.
POLECAMY: Kaczyński twierdzi, że w Polsce jest super i nie wie, o co chodzi ludziom
Według danych KRD, najwięcej przedsiębiorców wielokrotnie zadłużonych znajduje się w województwie mazowieckim – 6039 firm. Zadłużenie w tym regionie jest również najwyższe i wynosi 774,4 miliona złotych. Na drugim miejscu pod względem liczby wielokrotnie zadłużonych przedsiębiorców jest Śląsk – 3475 firm z długiem wynoszącym 405,8 miliona złotych. Wielkopolska zajmuje trzecie miejsce, z długiem wynoszącym 373 miliony złotych, który musi oddać 3127 wielokrotnie zadłużonych przedsiębiorców.
Firmy leasingowe mają największe problemy z odzyskaniem pieniędzy od multidłużników, którzy winni są im ponad 604 miliony złotych. Budownictwo zajmuje drugie miejsce pod względem zaległości, z prawie 219,4 milionami złotych do odzyskania od multidłużników. Sektor budowlany ma 27 560 nieuregulowanych rachunków i faktur od 5934 firm.
Zauważono również, że głównie spółki kapitałowe borykają się z problemem multidłużników, którym winne są ponad 2 miliardy złotych. Jednoosobowe działalności gospodarcze zajmują drugie miejsce pod względem zaległości, chcąc odzyskać prawie 360,8 miliona złotych.
Katarzyna Starostka, ekspertka Rzetelnej Firmy, zaznaczyła, że sektory z największą liczbą multidłużników są również najbardziej dotknięte opóźnieniami w płatnościach. Zalegające firmy tworzą łańcuch zadłużenia, który wpływa zarówno na tych, którzy próbują się utrzymać na powierzchni, jak i na tych, którzy są ciągnięci w dół. Wskazała również na „rekordzistę”, który zadłużył się u 79 różnych podmiotów na kwotę 470 tysięcy złotych.