Pracodawca często gdy nie wypłaci w terminie wynagrodzenia uważa, że jeśli jest to jednorazowy incydent to nie stanowi on ciężkiego naruszenia obowiązków, który może być przyczyną wypowiedzenia umowy o pracę przez pracownika bez zachowania okresu wypowiedzenia na podstawie art. 55 § 11 Kodeksu pracy. Czy zatem niewypłacanie pracownikowi wynagrodzenia na czas może być powodem rozwiązania umowy przez pracownika bez wypowiedzenia? Na co zwrócić uwagę i jakie przepisy Kodeksu pracy mają w tym przypadku zastosowanie? W niniejszej publikacji postaramy się rozwiać wszelkie spory, jakie istnieją w tym zakresie na grunciepracownik – pracodoawca.
Przepisów dotyczących rozwiązania umowy o pracę przez pracownika bez wypowiedzenia należy szukać w Kodeksie pracy w art. 55. W § 11 tego artykułu czytamy, że pracownik może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia, gdy pracodawca dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków wobec pracownika; w takim przypadku pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia. W przypadku rozwiązania umowy o pracę zawartej na czas określony odszkodowanie przysługuje w wysokości wynagrodzenia za czas, do którego umowa miała trwać, nie więcej jednak niż za okres wypowiedzenia.
POLECAMY: Pracownicy będą całkowicie zwolnieni z kosztów spraw sądowych przed sądem pracy
Jak rozumieć „ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków”? Zdaniem Państwowej Inspekcji Pracy należy to rozumieć jako bezprawne działania lub zaniechania pracodawcy z winy umyślnej lub rażącego niedbalstwa, polegające na niedopełnieniu podstawowych obowiązków objętych treścią stosunku pracy i niosące zagrożenia dla istotnych interesów pracownika. Ocena sytuacji, czy pracodawca dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków należy do pracownika.
W tym miejscu warto przytoczyć art. 61[1] Kodeksu pracy:
„W razie nieuzasadnionego rozwiązania przez pracownika umowy o pracę bez wypowiedzenia na podstawie art. 55 § 11, pracodawcy przysługuje roszczenie o odszkodowanie. O odszkodowaniu orzeka sąd pracy”.
Prawo do tego odszkodowania przysługuje pracodawcy nawet jeśli w związku z rozwiązaniem umowy o pracę w trybie natychmiastowym nie poniósł żadnej szkody.
Tak więc pracownik powinien przeanalizować naruszenie pracodawcy pod kątem winy umyślnej i rażącego niedbalstwa. Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 4 kwietnia 2000 r., sygn. akt I PKN 516/99 „Pracodawca, który nie wypłaca pracownikowi w terminie całości wynagrodzenia, ciężko narusza swój podstawowy obowiązek z winy umyślnej, choćby z przyczyn niezawinionych nie uzyskał środków finansowych na wynagrodzenia”.
Z tego wynika, że niewypłacanie w całości wynagrodzenia w ustalonym terminie jest ciężkim naruszeniem podstawowych obowiązków pracodawcy i może być powodem rozwiązania przez pracownika umowy o pracę bez wypowiedzenia.
Oświadczenie o rozwiązaniu umowy
Pracownik, który zdecyduje się na rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia powinien złożyć oświadczenie o rozwiązaniu umowy wraz z podaniem przyczyny uzasadniającej jej rozwiązanie. Jeżeli pracownik nie poda przyczyny uzasadniającej rozwiązanie umowy, wówczas mimo wszystko nie powoduje to nieważności rozwiązania umowy.
Drogi czytelniku przypominamy, że wszystkie sprawy prawne w tym sprawa, o jakiej piszemy, potrafią być zawiłe i często wymagają uzyskania pomocy prawnika. Warto przed podjęcie kraków prawnych zawsze omówić je z prawnikiem.
Skontaktuj się z nami już teraz. Przeanalizujemy Twoją sprawę i sprawdzimy dokładnie, co da się zrobić w Twojej sprawie. Nasi eksperci pomogli już niejednemu klientowi, który myślał, że jest już w sytuacji bez wyjścia.
Napisz do nas lub zadzwoń już teraz.
☎️ 579-636-527
📧 kontakt@legaartis.pl