Funkcjonariusze z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej (SG) sprawdzili legalność zatrudnienia cudzoziemców na Warmii i Mazurach. Od stycznia do końca sierpnia br. kontrolą objęli 2 582 obcokrajowców. Funkcjonariusze SG stwierdzili, że 237 osoby pracowały niezgodnie z przepisami.

POLECAMY: Co trzeci „uchodźca” z Ukrainy oczekuje pomocy od państwa polskiego

Największą grupę osób pracujących nielegalnie stanowili obywatele Ukrainy, reprezentując 49% przypadków. Na drugim miejscu znaleźli się Gruzini i Białorusini, którzy stanowili po 17% wszystkich uchybień. Następnie, obywatele Mołdawii stanowili 7% przypadków.

POLECAMY: Śląska SG z Raciborza reaguje. Ukraińcy zagrażali bezpieczeństwu państwa. Zostaną deportowani

Właściciele firm zatrudniali pracowników zza granicy bez wymaganego zezwolenia lub na warunkach niezgodnych z tym, co było określone w zezwoleniach. Najwięcej przypadków nielegalnego zatrudnienia cudzoziemców występowało w branży budowlanej (21%) oraz w agencjach pośrednictwa pracy (16%). Ponadto, w sektorach usług i turystyki oraz gastronomii odnotowano odpowiednio 15% i 12% przypadków nielegalnego zatrudnienia, a w transporcie 10%.

Analiza wykazała, że w okresie objętym badaniami najwięcej przypadków nielegalnego zatrudnienia miało miejsce w powiatach olsztyńskim (32%), mrągowskim (12%), ostródzkim (9%) oraz ełckim (7%). Powiaty kętrzyński i giżycki miały po 6% przypadków, podczas gdy powiaty piski, węgorzewski i bartoszycki odnotowały po 4% przypadków nielegalnego zatrudnienia.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Jeden komentarz

  1. Niebywały sukces! W Krakowie jest ich mnóstwo w budowlance pracuje ich więcej niż Polaków. Pracują na czarno i wypierają nas z rynku pracy.

Napisz Komentarz

Exit mobile version