Burmistrz odesłał stowarzyszenie, które wystąpiło z wnioskiem o udzielenie informacji publicznej do Biuletynu Informacji Publicznej (BIP). WSA w Olsztynie, który zajmował się skargą stowarzyszenia stwierdził, że to nie jest wystarczające udostępnienie informacji, ponieważ stowarzyszenie pytało o dane związane z informacjami publicznymi, co zmusza organ do udzielenia pełnych informacji.
Sprawa dotyczyła skargi na bezczynność burmistrza, który nie chciał dostarczyć informacji publicznej. Stowarzyszenie złożyło cztery szczegółowe pytania, a burmistrz odpowiedział na nie w różny sposób. Odpowiedział na pytania związane z budownictwem komunalnym, sprzedażą alkoholu i funduszami unijnymi. Jednak pytanie o zarobki w samorządzie pozostało bez odpowiedzi.
Stowarzyszenie próbowało dowiedzieć się, ile zarabiają burmistrz, sekretarz, skarbnik oraz członkowie rad nadzorczych miejskich spółek. Burmistrz udzielił tylko częściowej odpowiedzi, przywołując uchwałę rady miejskiej dotyczącą swojego wynagrodzenia i przekazując link do niej w Biuletynie Informacji Publicznej. Podał także linki do oświadczeń majątkowych oraz listę członków rad nadzorczych oraz liczbę posiedzeń rady w ciągu roku.
Stowarzyszenie zażądało natychmiastowej odpowiedzi w sprawie zarobków, na które nie otrzymało pełnej informacji. W odpowiedzi burmistrz poprosił o sprecyzowanie, na które pytania nie otrzymano odpowiedzi. Stowarzyszenie nie kontynuowało korespondencji i złożyło skargę na bezczynność do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.
„Niewątpliwie żądane przez Stowarzyszenie informacje odnoszące się do wynagrodzenia pracowników jednostki samorządu terytorialnego mają charakter informacji publicznej. Nie można bowiem zapominać, że wynagrodzenia pracowników jednostek samorządu terytorialnego są finansowane ze środków publicznych, stanowią one zatem informację publiczną, niezależnie od tego, czy są to stałe elementy wynagrodzenia, czy fakultatywne lub uznaniowe” – zauważył WSA w pisemnym uzasadnieniu wyroku. Na potwierdzenie swojego poglądu podał orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego: z 14 lutego 2020 r. (sygn. akt I OSK 578/19); z 19 czerwca 2019 r. (I OSK 2929/17) oraz z 5 lutego 2019 r. (I OSK 840/17).
Dalej WSA stanął na stanowisku, że organ powinien odpowiedzieć na pytanie w sposób wyczerpujący. „Tymczasem w odpowiedzi Burmistrz odesłał Stowarzyszenie do informacji zawartych na stronie internetowej BIP. W tej sytuacji Sąd uznał, że udzielona odpowiedź organu miała charakter ogólny i nieskonkretyzowany. Organ w istocie nie wskazał, jakie są miesięczne, wraz z dodatkami, oraz roczne zarobki ww. pracowników” – czytamy w treści uzasadnienia wyroku. Sąd zwrócił również uwagę, że pytanie o roczne zarobki członków rad nadzorczych pozostało bez odpowiedzi.
Według orzeczenia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (WSA), brak działań ze strony podmiotu odpowiedzialnego za udzielanie informacji publicznej, czyli nieudostępnienie informacji lub nie wydanie decyzji o jej odmowie w przewidzianym prawem terminie, jest traktowane jako bezczynność. W rezultacie burmistrz został zobowiązany do rozpatrzenia wniosku stowarzyszenia w ciągu 14 dni.
Wyrok jest nieprawomocny.
Drogi czytelniku przypominamy, że wszystkie sprawy prawne w tym sprawa, o jakiej piszemy, potrafią być zawiłe i często wymagają uzyskania pomocy prawnika. Warto przed podjęcie kraków prawnych zawsze omówić je z prawnikiem.
Skontaktuj się z nami już teraz. Przeanalizujemy Twoją sprawę i sprawdzimy dokładnie, co da się zrobić w Twojej sprawie. Nasi eksperci pomogli już niejednemu klientowi, który myślał, że jest już w sytuacji bez wyjścia.
Napisz do nas lub zadzwoń już teraz.
☎️ 579-636-527
Podstawa prawna: Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z 24 sierpnia 2023 r., sygn. akt II SAB/Ol 81/23