23 września zbliża się wprowadzenie nowych regulacji, które będą miały znaczący wpływ na bankomaty. Te zmiany wymagają znaczących nakładów finansowych na dostosowanie urządzeń, co może prowadzić do wyłączenia niektórych z nich.
Nowe przepisy, obowiązujące od 23 września, skupiają się na zwiększeniu bezpieczeństwa przechowywanej gotówki w bankomatach. W ramach tych zmian wprowadzony zostanie system, który chroni banknoty poprzez ich automatyczne barwienie w przypadku nieuprawnionego dostępu.
Niestety, dostosowanie się do tych nowych standardów wiąże się z koniecznością wydatków w wysokości milionów złotych dla firm. W związku z tym, instytucje finansowe muszą dokładnie rozważyć, które z urządzeń są często używane i czy opłaca się je modernizować, czy może lepiej je wyłączyć.
Obecnie jest oczywiste, że gotówka staje się coraz mniej istotnym środkiem płatniczym w codziennym życiu. Nie tylko rosnąca popularność płatności kartą, ale także rozwijające się alternatywne metody, takie jak płatności mobilne czy system BLIK, sprawiają, że gotówka traci na znaczeniu. To dodatkowo skłania banki i operatorów bankomatów do przemyślenia swoich strategii i dostosowania się do zmieniających się potrzeb klientów.
Gdzie ludzie będą wypłacać pieniądze?
Z biegiem lat można zauważyć, że rola fizycznych pieniędzy, zarówno w formie banknotów jak i monet, maleje w naszym życiu. Od pewnego czasu świat ewoluuje w kierunku coraz większej cyfryzacji finansów, stawiając na transakcje bezgotówkowe, często przy użyciu kart kredytowych. Nawet te karty w swojej tradycyjnej formie tracą na znaczeniu, ponieważ można je zintegrować z innymi urządzeniami, takimi jak zegarki czy telefony komórkowe. W miarę postępu technologicznego jesteśmy stale bombardowani nowymi możliwościami, a za nimi podąża moda i zmieniające się nawyki konsumenckie.
W związku z tym, rola bankomatów w życiu zwłaszcza młodszych ludzi staje się coraz mniej istotna. To głównie osoby starsze wciąż preferują gotówkę i korzystają z bankomatów, ponieważ są przyzwyczajone do trzymania fizycznych pieniędzy w portfelu i dokonywania płatności nimi. Istnieją dowody na to, że widząc gotówkę, jesteśmy bardziej świadomi swoich wydatków niż płacąc kartą. Niemniej jednak, z każdym rokiem, tradycyjne pieniądze stają się mniej niezbędne.
Nowe systemy zabezpieczeń, które są wprowadzane, niosą ze sobą znaczne koszty, co sprawia, że bankomaty nie są już tak opłacalne dla banków w każdej lokalizacji. Dlatego też obecnie można zauważyć, że wiele bankomatów znika z niektórych miejsc. Firmy przeprowadzają analizy, aby określić, gdzie bankomat jest wciąż istotny, a gdzie można zrezygnować z jego obecności z uwagi na niską ilość wypłat. To proces dostosowywania infrastruktury do zmieniających się potrzeb społeczeństwa i technologii.