Organ cofnął udzielone przedsiębiorcy zezwolenie na sprzedaż alkoholu. Powodem były interwencje Policji w miejscu sprzedaży lub najbliżej okolicy sklepu monopolowego. Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) w Olsztynie nie zgodził się z tym rozstrzygnięciem, ponieważ nie wykazano, że naganne zachowania miały związek z prowadzoną przez sklep sprzedażą alkoholu.
Prezydent miasta cofnął udzielone przedsiębiorcy zezwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych i piwa w sklepie monopolowym. W uzasadnieniu wydanej w tej sprawie decyzji wskazano, że w miejscu sprzedaży lub najbliżej okolicy doszło do siedmiu interwencji Policji, z których cztery jednoznacznie potwierdzały zakłócenie porządku publicznego.
Przedsiębiorca nie zgodził się z tym rozstrzygnięciem, więc wniósł odwołanie. Samorządowe kolegium odwoławcze utrzymało jednak w mocy sporną decyzję. Nie zakończyło to sporu, ponieważ przedsiębiorca wniósł skargę.
Konieczne jest spełnienie dwóch przesłanek
Sprawą zajął się Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie, który wskazał, że w art. 18 ust. 10 pkt 3 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (ustawa) prawodawca wyszczególnił dwie przesłanki, których łączne spełnienie uzasadnia cofnięcie zezwolenia. Pierwszą z nich jest powtarzające się co najmniej dwukrotnie w okresie sześciu miesięcy w miejscu sprzedaży lub najbliższej okolicy zakłócanie porządku publicznego w związku ze sprzedażą napojów alkoholowych przez dany punkt sprzedaży. Natomiast druga z przesłanek odnosi się do braku powiadomienia organów powołanych do ochrony porządku publicznego przez prowadzącego punkt sprzedaży. WSA ocenił, że związek między zakłócaniem porządku publicznego a sprzedażą alkoholu musi mieć charakter normalnego (typowego) związku przyczynowego.
Nie wykazano, że zdarzenia miały związek z działalnością sklepu
Sąd wskazał, że z informacji przesłanych przez Policję wynikało, że w okresie od lutego do lipca 2022 r. przed sklepem doszło do siedmiu interwencji. Niemniej na podstawie przekazanych danych nie można było zweryfikować, czy stwierdzenie „przed sklepem” należy utożsamiać z definicją „najbliższej okolicy punktu sprzedaży” z art. 2(1) ust. 1 pkt 1 ustawy. Jedna z interwencji była związana z naruszeniem nietykalności cielesnej i odbyła się na skutek zawiadomienia pracownika sklepu. Natomiast pozostałe dotyczyły m.in. nietrzeźwego kierowcy, grupy żebrzących bezdomnych, osób nietrzeźwych lub leżących. WSA ocenił jako mało prawdopodobne, że wszystkie te zdarzenia miały związek z działalnością sklepu monopolowego. W szczególności organy nie rozważyły, czy przeprowadzone interwencje mogły mieć inną przyczynę. Ponadto nie sprawdzono, czy w najbliższej okolicy znajdują się inne sklepy sprzedające alkohol.
Same interwencje nie wystarczą
WSA wskazał, że postępowanie administracyjne zostało zainicjowane na skutek skarg okolicznych mieszkańców. Organy szeroko opisywały zeznania świadków, ale niewystarczająco uzasadniły wniosek, że naganne zachowania w miejscu sprzedaży lub najbliższej okolicy sklepu monopolowego miały związek z jego działalnością. Mając powyższe na uwadze, jako co najmniej przedwczesne oceniono stwierdzenie, że zdarzenia wskazane w zaskarżonej decyzji spełniały przesłanki z art. 18 ust. 10 pkt 3 ustawy. WSA uchylił więc zaskarżoną i poprzedzającą ją decyzję. Oznacza to, że prezydent miasta będzie musiał ponownie rozpoznać sprawę.
Wyrok WSA w Olsztynie z 25 lipca 2023 r., sygn. akt II SA/Ol 346/23, nieprawomocny
Przypominamy, że nasza kancelaria oferuje profesjonalną obsługę i doradztwo prawne świadczone na rzecz przedsiębiorców. Oferujemy pomoc prawną w pełnym zakresie już dla osób planujących rozpoczęcie swojej działalności.
Świadczone przez nas kompleksowe usługi doradcze są odpowiedzią na indywidualne potrzeby klientów. Doradzamy w zakresie wyboru formy prawnej dla planowanej działalności, dopełnimy wszelkich formalności polegających na jej zarejestrowaniu w odpowiednich instytucjach, a następnie będziemy dokonywać bieżącej obsługi prawnej w trakcie jej działania.
Nasza oferta to pomoce prawna w zakresie wszelkich problemów prawnych, z jakimi mogą się Państwo spotkać jako przedsiębiorcy w swojej działalności. Świadczone przez nas kompleksowe usługi oraz porady prawne w zakresie prawa handlowego, prawa cywilnego, prawa pracy, prawa gospodarczego pomogą Państwu w prowadzeniu działalności oszczędzając czas i pieniądze naszych klientów.
Forma współpracy:
- Indywidualne zlecenia jednorazowe
- Doraźna obsługa prawna
- Stała obsługa prawna na podstawie umowy zlecenia
- porady prawne
- sporządzanie pism procesowych
- pozwy
- odpowiedzi na pozwy
- sprzeciwy od nakazów zapłaty i wyroków nakazowych
- apelacje
- wnioski
- doradztwo, zakładanie i funkcjonowanie działalności gospodarczej
- rejestrowanie spółek w KRS
- pozwy
- doradztwo w zakresie obrotu nieruchomościami (pełen zakres usług: nabywanie, najem, włącznie ze sporządzaniem umów: przedwstępnej i właściwej oraz umówienie notariusza)
- zastępstwo procesowe w sprawach gospodarczych i cywilnych (dotyczy przedsiębiorców objętych stałą obsługą prawną)
- umowy deweloperskie – przygotowanie umów związanych z działalnością deweloperską dla deweloperów
- redakcja i opiniowanie kontraktów, wniosków i pism procesowych
- przygotowanie umów oraz ich wzorów
- negocjowanie umów i kontraktów z kontrahentami, pomoc prawna dla Klienta w trakcie negocjacji
- porady związane z prawem pracy: tworzenie umów o pracę, wypowiedzeń, regulaminów
- przygotowanie porad prawnych, uwzględniających doktrynę oraz najnowsze orzecznictwo
Przedsiębiorco potrzebujesz pomocy? Napisz do nas lub zadzwoń już teraz.
☎️ 579-636-527