W 2022 roku wprowadzono nowelizację ustawy o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt, która nakłada na właścicieli hodowli drobiu obowiązek zgłoszenia miejsca utrzymywania swojego ptactwa. Obowiązek ten dotyczy również osób, które hodują kury, kaczki lub gęsi na własny użytek, choćby miały tylko jedną sztukę.
„Zakład drobiu” już od jednej kury
Aktualne przepisy stanowią jasno: jesteś posiadaczem zwierzęcia hodowlanego-masz obowiązek zarejestrować je w systemie Rejestracji i Identyfikacji Zwierząt. Jak się okazuje, prawo to dotyczy także małych hodowli przyzagrodowych, a obowiązkiem są objęci nawet posiadacze jednej sztuki drobiu. W świetle nowej ustawy, każdy kto utrzymuje drób przyzagrodowo, musi zarejestrować swój „zakład drobiu” w przeciągu ciągu trzech miesięcy od wejścia przepisów w życie, a więc do 6 kwietnia 2023 roku.
Zgłoszenie „zakładu drobiu” musi zostać dokonane w oddziale Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, a termin na dokonanie zgłoszenia upływa 6 kwietnia 2023 roku. Osoby, które nie spełnią tego obowiązku, muszą liczyć się z sankcjami karnymi.
Ustawa określa, że zgłoszeniu o działalności podlegają nie tylko stad, rzeźni czy zakładów przetwórczych, ale również zakłady drobiu. Zakład drobiu obejmuje zakład hodowli zarodowej, zakład reprodukcyjny, zakład hodowli kur niosek, zakład wylęgu drobiu, zakład odchowu drobiu, zakład hodowli drobiu rzeźnego, chów przydomowy oraz inne.
Aby móc dokonać rejestracji miejsca w aplikacji IRZplus, każdy rodzaj działalności zakładu drobiu musi uzyskać numer zatwierdzenia od Powiatowego Lekarza Weterynarii. Podmioty mające nadzór Inspekcji Weterynaryjnej muszą posiadać nadany numer WNI. Po otrzymaniu numeru właściciel zakładu drobiu ma 14 dni na dokonanie rejestracji działalności.
Wprowadzone zmiany w ustawie mają na celu zapewnienie lepszej kontroli nad hodowlą drobiu i zwiększenie bezpieczeństwa żywności. Wiele osób krytykuje te przepisy, uważając je za zbędne i szkodliwe dla drobnych hodowców, którzy nie posiadają wystarczających środków ani wiedzy, aby sprostać tym wymaganiom.
Naszym zdaniem przepisy tej ustawy godzą w prawo wolności i własności i nienaruszalności tej własności przez państwo, jakie gwarantuje obywatelom Konstytucja RP. Jednak ustawodawca tego nie zauważa.
Warto w tym miejscy dodać, że zgodnie z art. 25 ustawy oraz wydanym do tej ustawy rozporządzeniem ustawodawca określił również sztywne terminy zgłoszenia narodzonego zwierzęcia. Jednak ustawa i rozporządzenie w tym zakresie pozostają sprzeczne co powoduje, że ciężko jest dociec do tego, w jakim właściwie terminie należy takie zwierzę zarejestrować.
Z przepisów tych można jedynie w sposób niebudzący wątpliwości ustalić, że w przypadku wywozu zwierzęcia zagranicę UE narodzonego zwierzaka osoba wywożąca ma na dokonanie tej czynności tylko 5 dni. Organ po otrzymaniu takiego zgłoszenia w trzech dniach musi wydać jej paszport dla takiego zwierzaka.
W przypadku niewykonania tego obowiązku ustawodawca przewidział kary, które wynoszą w przypadku zwierzęcia z rodziny koniowatych karę do 30-krtotnosci średniego wynagrodzenia miesięcznego a w przypadku zwierząt pozostałych do 30 tys. złotych.
Jeśli chcesz dowiedzieć się jak ominąć tego rodzaju przepisy zamów u nas płatną poradę prawną.
Poradę możesz zamówić pisząc na nasz adres @: kontakt@legaartis.pl
UWAGA!!!
W związku z pojawiającą się w sieci dezinformacją w zakresie tych przepisów wyjaśniamy, że przepisy w zakresie rejestracji drobiu według stanu prawnego na dzień publikacji niniejszego artykułu są nadal obowiązujące. ARiMR powołuje się w swoich komunikatach na wydane w tym zakresie zalecenia, które nie stanowią prawa w Polsce. W konsekwencji braku realizacji obowiązku ustawowego może to w późniejszym czasie (po wyborach) doprowadzić do nakładania przez ten organ na Polaków kar administracyjnych, jakie przewidują te przepisy.
19 komentarzy
Ile zdjęć mam zrobić kurze do paszportu i czy maja byc kolorowe?
Mam kawki w kominie, czy też muszę zglosic😀
Tak bo już hodowca jesteś hahaha
To zaczyna być chore…kury rejestrować. Obłęd
Tak. Obowiązkowo z widocznym praw uchem 😁
Komunizm powraca z ogromną destrukcyjną siłą.
Wojciechu nie zapomnij zrobić to zdjęcie z otwartymi oczami bez uśmiechu ,acha czy ktoś mi się czy koguty też muszę rejestrować czy wystarczy pouczyć jedynie jajka
Głosujcie na PiS , a będziecie musieli rozliczyć się z każdego bąka po grochówce i nie tylko
Ten kto te przepisy wymyśla ma coś z głową
Przecież kilka tygodni temu ktoś z ministerstwa rolnictwa przekonywał ze na użytek własny nie trzeba będzie nic rejestrować a d,is ze nawet 1 kurę.
Czyli robią swoje a społeczeństwu kłamca w oczy . Pierdole ten pis . Ani sprawiedliwości ani prawa . Komuna względem POPISU , to był raj .
Jak firma to i ZUS lub KRUS trzeba będzie płacić i jeszcze podatek „obrotowy” z jednej kurki ciężko będzie na to zarobić🤔
Czy koguta/płeć męska! /solo bez żon, też trzeba rejestrować? Czy to jest hodowla/nie ma rozmnażania, bo nie ma kur/?
Chory rząd chore przepisy
A u mnie ostatnio na podwórku pojawiła się, niewiadomo skąd, kurka-taka czarna. To jeżeli chodzi po moim podwórku to ja jestem właścicielem i muszę ją zarejestrować? Ile jest kary za jedną kurę?
Bravo katokomuna
Jeszcze jeden głupi numer z komentarzami znikającymi i was zablokujemy
Tak. Bo oni co innego mówią a co innego robią. I tak jest ze wszystkim . Teraz jest tak że zbożem i mięsem z ukry.
Teraz o tej h może już śpi. Rzadko komentuje te głupoty które robi nam rząd, ale to jest przesada
Widzę, że usuwasz wiadomości od normalnych ludzi, ale dlaczego? Nawet to pytanie będzie usunięte.
Czy ty widziałeś kiedyś kurę na wybiegu, czy tylko w filmie Sami Swoi?