Zgodnie z projektem rozporządzenia opracowanego przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, od 1 stycznia 2024 roku do każdego jednorazowego kubka z tworzywa sztucznego zostanie doliczona opłata w wysokości 20 gr, a do pudełka na żywność – 25 gr.
Kolejna opłata dotyczyć będzie wyrobów tytoniowych i wyniesie dokładnie 1 gr za każdą sztukę zawierającą tworzywa sztuczne.
Nowy podatek od plastikowych opakowań
Nowy podatek od plastikowych opakowań ma na celu zmotywowanie firm i konsumentów do redukcji zużycia plastiku oraz zwiększenia świadomości ekologicznej. Podatek będzie nakładany na producentów i dystrybutorów plastikowych opakowań, którzy będą zobowiązani do uiszczenia dodatkowej opłaty za wprowadzenie tych opakowań na rynek. Wysokość podatku zostanie określona na podstawie rodzaju i ilości plastiku wykorzystanego w opakowaniach.
Opłata za plastikowe kubeczki i pojemniki już do stycznia 2024 roku
W przypadku kubków na napoje, włącznie z ich pokrywkami i wieczkami, zostanie naliczona opłata w wysokości 20 groszy. Natomiast opłata w wysokości 25 groszy będzie dotyczyć pojemników na żywność, takich jak pudełka z pokrywką lub bez, które służą do przechowywania żywności przeznaczonej do bezpośredniego spożycia na miejscu lub na wynos.
Dotyczy to produktów, które są zwykle spożywane bezpośrednio z pojemnika i są gotowe do spożycia bez dalszej obróbki, takiej jak przygotowanie, gotowanie czy podgrzewanie. Wyjątkiem są pojemniki na napoje, talerze oraz paczki i owijki zawierające żywność.
Zgodnie z uzasadnieniem projektu, nowe opłaty (20 i 25 gr) będą pobierane przez przedsiębiorców prowadzących sklepy detaliczne, hurtownie lub jednostki gastronomiczne, którzy dostarczają klientom-konsumentom jednorazowe produkty z tworzyw sztucznych wymienione w załączniku 6 do ustawy o wprowadzeniu jednorazowych produktów z tworzyw sztucznych. Opłata będzie również pobierana przez przedsiębiorców sprzedających napoje lub żywność za pośrednictwem automatów vendingowych.
Nowa opłata obejmie także papierosy
W środę na stronach RCL opublikowano również drugi projekt rozporządzenia dotyczący stawek opłaty na pokrycie kosztów zagospodarowania odpadów powstałych z produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych oraz utworzenia i utrzymania publicznych systemów zbierania tych odpadów.
Projekt przewiduje, że opłata w wysokości 0,01 zł odnosić się będzie do sztuki wyrobów tytoniowych z filtrami zawierającymi tworzywa sztuczne i filtrów zawierających tworzywa sztuczne sprzedawanych do używania łącznie z wyrobami tytoniowymi.
Ta sama opłata w wysokości 1 gr będzie również obowiązywać nawilżane chusteczki, czyli wcześniej nasączone chusteczki przeznaczone do higieny osobistej oraz wcześniej nasączone chusteczki do użytku domowego. Dotyczy to również balonów, z wyjątkiem tych używanych w przemyśle lub innych profesjonalnych zastosowaniach, które nie są dystrybuowane wśród konsumentów.
Jednocześnie zgodnie z projektem, roczna opłata na pokrycie kosztów związanych z gromadzeniem odpadów pochodzących z jednorazowych produktów z tworzyw sztucznych, w tym kosztów utworzenia i utrzymania systemów, transportu i przetwarzania tych odpadów, a także czyszczenia i przetwarzania odpadów, wyniesie 20 groszy za 1 kilogram pojemników na żywność, paczek i folii wykonanych z elastycznych materiałów zawierających żywność przeznaczoną do bezpośredniego spożycia z opakowania, pojemników na napoje o pojemności do trzech litrów, kubków na napoje, wraz z pokrywkami i nakrętkami oraz lekkich plastikowych torb na zakupy.