Czynności operacyjne, takie jak podsłuch czy kontrola korespondencji w przypadku podejrzanego o działalność szpiegowską cudzoziemca, zostały już uruchomione. Wprowadzone zmiany w kodeksie karnym z dnia 17 sierpnia 2023 roku, znane jako „ustawa szpiegowska”, zaczynają obowiązywać w dwóch fazach: 23 września i 1 października. W drugim terminie wejdą w życie przepisy dotyczące nowej definicji szpiegostwa oraz związanego z nim zagrożenia. Za udział w działalności obcego wywiadu przewidziana będzie kara od 5 do 30 lat pozbawienia wolności.
POLECAMY: Szpiegostwo z karą do 30 lat. Duda podpisał nowelizację kodeksu karnego
23 września rozpoczęło obowiązywanie kilka innych istotnych przepisów, dotyczących zarówno kodeksu karnego, jak i innych ustaw. Co się zmieniło?
Po pierwsze, niezależnie od przepisów obowiązujących w miejscu popełnienia przestępstwa, polskie prawo karne będzie stosowane wobec obywateli polskich i cudzoziemców, którzy popełniają przestępstwo przy użyciu systemów informatycznych, teleinformatycznych lub sieci teleinformatycznych, jeśli taki czyn w Polsce może zagrażać interesom państwa, takim jak niepodległość, integralność terytorialna, bezpieczeństwo zewnętrzne i wewnętrzne, obronność oraz polityka zagraniczna, itp.
Po drugie, funkcjonariuszom skazanym prawomocnie za umyślne przestępstwa popełnione w związku z czynnościami służbowymi w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej nie będzie przysługiwało prawo do emerytury.
Po trzecie, szefowie Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego, w ramach swoich uprawnień, mogą nawiązywać współpracę z odpowiednimi organami oraz służbami innych państw i organizacjami międzynarodowymi.
Po czwarte, w celu rozpoznawania, zapobiegania, zwalczania i wykrywania przestępstw o charakterze terrorystycznym lub szpiegostwa, a także ścigania sprawców tych czynów, szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego może zarządzić niejawne prowadzenie czynności operacyjnych wobec cudzoziemca, w przypadku którego istnieje podejrzenie działalności terrorystycznej lub szpiegostwa, na okres nie dłuższy niż trzy miesiące. Te czynności mogą obejmować uzyskiwanie i rejestrowanie treści rozmów prowadzonych przy użyciu środków technicznych, takich jak sieci telekomunikacyjne, obraz lub dźwięk osób w pomieszczeniach, środkach transportu lub innych niż miejsca publiczne, a także treści korespondencji oraz danych zawartych na nośnikach danych komputerowych.
O zachowaniu materiałów uzyskanych w wyniku tych działań, które są istotne dla bezpieczeństwa państwa, decyduje prokurator generalny na wniosek szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Przed wydaniem takiego postanowienia prokurator generalny może zażądać materiałów uzasadniających wniosek, zgromadzonych podczas działań, do których ten wniosek się odnosi, w celu ich przeanalizowania.
Drogi czytelniku przypominamy, że wszystkie sprawy prawne w tym sprawa, o jakiej piszemy, potrafią być zawiłe i często wymagają uzyskania pomocy prawnika. Warto przed podjęcie kraków prawnych zawsze omówić je z prawnikiem.
Skontaktuj się z nami już teraz. Przeanalizujemy Twoją sprawę i sprawdzimy dokładnie, co da się zrobić w Twojej sprawie. Nasi eksperci pomogli już niejednemu klientowi, który myślał, że jest już w sytuacji bez wyjścia.
Napisz do nas lub zadzwoń już teraz.
☎️ 579-636-527