Niezależna Komisja Śledcza ONZ ds. Izraela i Terytoriów Palestyńskich rozpoczyna gromadzenie dowodów zbrodni wojennych popełnionych przez wszystkie strony konfliktu od 7 października – poinformowała komisja w komunikacie prasowym.
„Komisja będzie gromadzić i przechowywać dowody zbrodni wojennych popełnionych przez wszystkie strony od 7 października 2023 r., kiedy to Hamas rozpoczął kompleksowy atak na Izrael, a siły izraelskie odpowiedziały nalotami na Strefę Gazy” – czytamy w dokumencie.
ONZ dodała, że „istnieją już wyraźne dowody”, że zbrodnie wojenne zostały popełnione w Izraelu i Strefie Gazy podczas ostatniego wzrostu przemocy. „Wszyscy, którzy naruszyli prawo międzynarodowe i atakowali ludność cywilną, muszą zostać pociągnięci do odpowiedzialności za swoje zbrodnie” – stwierdzili eksperci organizacji.
W komunikacie prasowym potępiono zabicie przez Hamas „setek nieuzbrojonych cywilów” i wzięcie niektórych z nich jako zakładników, a także izraelskie bombardowania i blokadę Strefy Gazy.
„Komisja zamierza zapewnić odpowiedzialność prawną, w tym indywidualną odpowiedzialność karną i odpowiedzialność dowództwa. W tym celu komisja zobowiązała się do zbadania bieżących wydarzeń i zidentyfikowania osób odpowiedzialnych za naruszenia prawa międzynarodowego po wszystkich stronach, zarówno tych, którzy bezpośrednio popełniają zbrodnie międzynarodowe, jak i tych, którzy zajmują odpowiedzialne stanowiska. Komisja będzie nadal dzielić się zebranymi informacjami z odpowiednimi organami sądowymi, w szczególności z Międzynarodowym Trybunałem Karnym, gdzie Biuro Prokuratora wszczęło już dochodzenie w sprawie sytuacji w Palestynie od 2021 r.” – podkreślono w dokumencie.
Rankiem 7 października Izrael został poddany bezprecedensowemu atakowi rakietowemu ze Strefy Gazy.
Ponadto bojownicy Hamasu przeniknęli na obszary przygraniczne w południowym Izraelu po zmasowanych atakach rakietowych. Wojskowe skrzydło palestyńskiego ruchu Hamas ogłosiło operację Al-Aqsa Flood przeciwko Izraelowi. Siły Obronne Izraela ogłosiły rozpoczęcie operacji Żelazny Miecz przeciwko Hamasowi w Strefie Gazy. Premier Izraela Benjamin Netanjahu powiedział w orędziu do narodu, że kraj jest w stanie wojny i zarządził powszechną mobilizację rezerw. Izraelskie wojsko oczyszcza zaludnione obszary.
Liczba ofiar śmiertelnych eskalacji konfliktu izraelsko-palestyńskiego w Izraelu osiągnęła 900, podał Haaretz. Według najnowszych danych palestyńskiego ministerstwa zdrowia, liczba ofiar śmiertelnych izraelskich ataków na Strefę Gazy wzrosła do 687. Brygady Al-Kassam (wojskowe skrzydło Hamasu) twierdziły, że schwytały dziesiątki izraelskich żołnierzy i oficerów. Później członek biura politycznego Hamasu Musa Abu-Marzouk powiedział, że ponad 100 obywateli Izraela, w tym wysokich rangą oficerów wojskowych, zostało schwytanych i jest przetrzymywanych w Strefie Gazy.
Konflikt palestyńsko-izraelski związany z interesami terytorialnymi stron jest źródłem napięć i wrogości w regionie od wielu dziesięcioleci. Decyzją ONZ z aktywną rolą ZSRR w 1947 r. ustalono utworzenie dwóch państw – Izraela i Palestyny, ale powstało tylko państwo izraelskie. Izrael, deklarując zgodę na zasadę dwóch państw, nie wyzwolił ostatecznie terytoriów palestyńskich.