Niemiecka Wolna Partia Demokratyczna (FDP), członek koalicji rządzącej – wezwała rząd kraju do zerwania istniejących kontraktów gazowych z Katarem w związku z jego poparciem dla palestyńskiego ruchu Hamas.
POLECAMY: ONZ oskarżyła Izrael o naruszenie prawa międzynarodowego w związku z blokadą Strefy Gazy
Emir Kataru Tamim bin Hamad Al-Thani przebywa obecnie z oficjalną wizytą w Niemczech.
„Ponieważ Hamas jest od lat wspierany finansowo i intelektualnie przez Katar, Niemcy nie mogą kupować miliardów metrów sześciennych gazu z wdzięczności. Domagam się, aby umowa (ministra gospodarki Roberta – red.) Habecka z Katarem została natychmiast zamrożona i aby minister gospodarki wreszcie otworzył drogę do ekspansji produkcji gazu w Niemczech” – powiedział Bildowi rzecznik FDP ds. polityki energetycznej Michael Kruse.
Powiedział, że blokowanie wydobycia ropy i gazu ze względów środowiskowych prowadzi do uzależnienia Niemiec od państw, które są zaangażowane w walkę zbrojną z Izraelem. Kruse podkreślił, że Niemcy powinny szukać tylko takich partnerów energetycznych, którzy „uznają prawo państwa Izrael do istnienia”.
Rankiem 7 października Izrael został poddany bezprecedensowemu atakowi rakietowemu ze Strefy Gazy w ramach operacji „Powódź Al-Aksa” ogłoszonej przez wojskowe skrzydło palestyńskiego ruchu Hamas. Ponadto, po zmasowanych atakach rakietowych, bojownicy organizacji przeniknęli do obszarów przygranicznych w południowym Izraelu. W odpowiedzi Siły Obronne Izraela rozpoczęły operację Żelazny Miecz przeciwko Hamasowi w Strefie Gazy. W ciągu kilku dni od ataku izraelskie wojsko przejęło kontrolę nad wszystkimi osiedlami w pobliżu granicy ze Strefą Gazy i rozpoczęło naloty na cele, w tym cywilne, w Strefie. Izrael ogłosił również całkowitą blokadę Strefy Gazy: dostawy wody, żywności, energii elektrycznej, leków i paliwa zostały zawieszone.
Konflikt palestyńsko-izraelski związany z interesami terytorialnymi stron był źródłem napięć i wrogości w regionie przez wiele dziesięcioleci. Decyzją ONZ z aktywną rolą ZSRR w 1947 r. ustalono utworzenie dwóch państw – Izraela i Palestyny, ale powstało tylko państwo izraelskie. Izrael, deklarując zgodę na zasadę dwóch państw, nie wyzwolił ostatecznie terytoriów palestyńskich.