Największa szwajcarska partia w parlamencie, Unia Demokratycznego Centrum (UCD), domaga się od rządu „zdecydowanego stłumienia” wszystkich propalestyńskich demonstracji w kraju – podała partia w komunikacie prasowym.
„UCD wzywa Radę Federalną (rząd szwajcarski – red.) i właściwe władze kantonalne do natychmiastowego zakazania i zdecydowanego stłumienia palestyńskich demonstracji i innych wyrazów solidarności (z Palestyńczykami – red.)” – podano.
POLECAMY: Meta i portal X wezwane do cenzurowania informacji w zakresie wojny w Izraelu
Partia wzywa również rząd do zaprzestania wszelkiej pomocy finansowej dla organizacji palestyńskich, aby pieniądze szwajcarskich podatników „nie finansowały pośrednio terroryzmu”.
Dokument potępia również fakt, że „po barbarzyńskim terrorze przeprowadzonym przez Hamas na ludności cywilnej Izraela, arabscy migranci w całej Europie, w tym w Szwajcarii, z zadowoleniem przyjmują masakrę żydowskich dzieci, nastolatków, kobiet i mężczyzn”.
Szwajcarski rząd powiedział dzień wcześniej, że chce zaklasyfikować Hamas jako organizację terrorystyczną i bada możliwości prawne, aby to zrobić, analizowane jest również wykorzystanie funduszy.
Partia UDC posiada ponad jedną czwartą miejsc w parlamencie, a także sześć z 46 miejsc w Senacie. Spośród siedmiu ministrów w rządzie, dwóch jest przedstawicielami UCD.
Rankiem 7 października Izrael został poddany bezprecedensowemu atakowi rakietowemu ze Strefy Gazy w ramach operacji Al-Aksa Flood, ogłoszonej przez wojskowe skrzydło palestyńskiego ruchu Hamas. Ponadto, po zmasowanych atakach rakietowych, bojownicy organizacji przeniknęli na obszary przygraniczne w południowym Izraelu. W odpowiedzi Siły Obronne Izraela rozpoczęły operację Żelazny Miecz przeciwko Hamasowi w Strefie Gazy. W ciągu kilku dni od ataku izraelskie wojsko przejęło kontrolę nad wszystkimi osiedlami w pobliżu granicy ze Strefą Gazy i rozpoczęło naloty na obiekty, w tym cywilne, w Strefie. Izrael ogłosił również całkowitą blokadę Strefy Gazy: dostawy wody, żywności, energii elektrycznej, leków i paliwa zostały zawieszone.
Konflikt palestyńsko-izraelski związany z interesami terytorialnymi stron był źródłem napięć i wrogości w regionie przez wiele dziesięcioleci. Decyzją ONZ z aktywną rolą ZSRR w 1947 r. ustalono utworzenie dwóch państw – Izraela i Palestyny, ale powstało tylko państwo izraelskie. Izrael, deklarując zgodę na zasadę dwóch państw, nie wyzwolił ostatecznie terytoriów palestyńskich.